PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: krotom
2011-11-09, 14:08
Lustrzanka i obiektyw do fotografii ptaków - pomoc
Autor Wiadomość
Jack7 

Wysłany: 2011-04-27, 17:47   Lustrzanka i obiektyw do fotografii ptaków - pomoc

Witam. Potrzebuję pomocy przy zakupie aparatu by móc fotografować ptaki. Nigdy nie miałem lustrzanki i nie mam o nich pojęcia. Widziałem na Ceneo aparaty nawet w komplecie z obiektywem za ok 3tys. lecz nie wiem czy się nadają do ptaków. Proszę o pomoc, czy za ok 3tys można kupić coś ciekawego? Nie musi być z obiektywem, ten mogę dokupić póżniej. Wiem że powiększenie jest tu istotne, proszę podać konkretny model aparatu i obiektywu do niego i by miał też możliwość podpięcia obiektywu makro. Dzięki z góry.

Pozwoliłem sobie wydzielić ten post i stworzyć nowy temat. Nie pasował zbytnio do digiskopingu.
RB

HAMSTER 

Wysłany: 2011-04-27, 19:43   

Dołączam się do postu kolegi ;) i chciałbym dodać od siebie, że za 3tyś. chciałbym kupić komplet (aparat+obiektyw), może być używany (chyba, że lepiej kupić nowy).
Pozdro :)

www.pracownia.org.pl

Czeyczer 

Wysłany: 2011-04-27, 20:40   

D90 + 70-300 vr.

kivirovi 

Wysłany: 2011-04-28, 02:26   

W zasadzie obiektyw 300mm to niezbedne minimum. Tania sigma 70-300 ma cos w rodzaju makro, co na poczatek pewnie wystarczy ew. tamron. I pasuja do wszelkich systemow.
Lepsza by byla sigma 120-400 ale to juz tylko na rynku wtornym, bo nowy kosztuje 2800zl.

A body to moim zdaniem sprawa wtorna - kwestia gustu.
Ja lubie pentaksy (pentax k-r dlugi kit: razem z bardzo kompaktowym i dobrym DA 55-300, lub k-x razem z 55-300 i starczy jeszcze na cos).
Olympus ma tez w swojej ofercie kitowy ED 70-300, ktory bedzie rowniez dobry, a zaleta jest w pewnym sensie wiekszy crop, czyli przyblizenie.
Na poczatek radzilbym sie nie podniecac body, skoro to pierwsza lustrzanka to zanim opanujesz jej mozliwosci beda lepsze tansze. Za to obiektyw posluzy przez lata a dobry latwiej sprzedac. Jesli jestes zainteresowany ptakami trwale, to opcja k-x + sigma 120-400 wydaje mi sie najlepsza. Ale nowy zestaw to ponad 4000zl.

generosus 

Wysłany: 2011-04-28, 10:07   

alibo sigma 50-500 , też niezła acz podraża to cenę zestawu... Lub sigma 300 z konwerterem - jeszcze lepsiejsze i jeszcze droższe

Nisoria 

Wysłany: 2011-04-29, 19:44   

Canon 450d + sigma 135-400

Zjak 

Wysłany: 2011-04-30, 13:20   

Kol. Jack7- chyba ocknąłeś się za późno co do sprzętu do foto....ptaków.
Każdy będzie radził to co sam używa bo nie ma tutaj sprzętu uniwersalnego. Fotografią zajmuję się za długo, żeby jednoznacznie stwierdzić co będzie użyteczne.
Skoro nie miałeś jeszcze lustrzanki to tym gorzej bo obsługa jej może być za trudna do opanowania w krótkim czasie.
Ja mam system Minolty od dawna i przy nim pozostałem, czyli Sony A500 i reszta obiektywy przeważnie Tamrona i nie profesjonalne, bo mnie nie stać, tylko amatorskie do fotografii dla własnych potrzeb.

Fotografuję głównie przyrodę i zawsze mam przy sobie kompakt i lustrzankę, obiektywy: Minolty 50/1.7 i Tamrona 70-300 macro bo uważam go za przydatnego do zbliżeń /1:2/ i na odległość.
Kompakt i lustrzanka, u mnie muszą mieć odchylany wyświetlacz bo lubię kłaść się na ziemi.
Mam jeszcze obiektywy stałoogniskowe /M42/ np. 400/6.3 i wiele innych.

Jedno jest pewne, że najważniejsze jest szkło, umiejętności i aparat.
Wszyscy podali sensowe rady co do kupna.

Pozdr.

tadekptaku 
redaktor
Człek z zewnątrz

gko

Wysłany: 2011-05-01, 12:34   

To i ja dorzuce swoje 3 grosze :) Jezeli chcesz poreczny zestaw do ptakow najlepsze szklo bedzie jak tu wspominano "spacerowe" 70-300. Ja w swoim zestawie mam i stala 500 ale prawie jej nie uzywam (ciezkie, nieporeczne, trzeba taszczyc statyw, a nie jestem milosnikiem lezenia pod siatka). Spacerniak, doskonale nadaje sie do "strzalow" z marszu, a jezeli chcesz sobie z nim gdzies pozalegac w ukryciu gwarantuje z wlasnych doswiadczen ze w zupelnosci wystarcza (ptaki czasem ciezko zmiescic w kadrze :) ) co do puszki, od lat uzywam systemu minolty, ale nie bede przekonywal do jego zakupu :]

http://piotr-tadeusz-photography.weebly.com/

Zjak 

Wysłany: 2011-05-01, 19:03   

Przykładowe fotki wykonane spacerowym sprzętem /Sony A500+Tamron 70-300/ w Ogrodzie Bot. dnia 29.04.11r z "marszu":

1. Ogniskowa 300mm, f/8, 1/80, ISO-400, filtr polar.
http://www.fotosik.pl/pok...e76920c17d.html

2. Ogniskowa 280mm, funkcja makro /f/5, 1/320, ISO-1600/, filtr polar.
http://www.fotosik.pl/pok...0d6b52f261.html

Spokojne zachowanie i ptaki stoją. Na 1 jest gołąb grzywacz, samica, na 2 - kos, samiec.

Pozdr.

Jack7 

Wysłany: 2011-05-01, 22:34   

Dziękuję wszystkim za info :oki: . Mam jeszcze kolejne pytanie i chciałbym się Was poradzić. Otóż, kolega zaoferował mi do sprzedania Canona (modelu nie pamiętam) z obiektywem bodajże 50-240, sprzęt mało używany ale dosyć wiekowy z 1994r za 1000zł. Jeszcze go nie oglądałem (na dniach), pomyślałem że może na początek lepiej kupić coś takiego zanim nabiorę nieco wprawy? Czy ten sprzęt nie jest trochę za stary? Bo cena myślę że nie jest zła.

tadekptaku 
redaktor
Człek z zewnątrz

gko

Wysłany: 2011-05-01, 23:24   

Jack7, ja bym tego raczej nie bral, dla wprawy to za jakies 1500pln kupisz nowe lusterko z kitowym obiektywem. Moje przykladowe foto z tamrona 70-300, na starozytnym sony, z marszu, wyglada tak: http://www.birdwatching.p...e/zdjecie/15803 dodam ze fotka jest surowa, nie obrabiana (mam alergie na ulepszacze rzeczywistosci typu ps ;) :)

Jack7 

Wysłany: 2011-05-02, 05:29   

Dzięki Tadek, super fotka. Widzę ze też wędkujesz :cool: , ryby to moja pasja, zwłaszcza spinning a fotografia ptaków może stać się drugą :)

Zjak 

Wysłany: 2011-05-02, 14:00   

Canon z 94r to chyba jeszcze na film aparat, a obiektyw 50-240?, chyba takiego nie ma.

tadek - lustrzanka z kitem nowa za 1500zł? wątpliwa sprawa, raczej jakaś hybryda mogłaby się trafić.
A możesz podać exif tej fotki ptaszka?

Pozdr.

tadekptaku 
redaktor
Człek z zewnątrz

gko

Wysłany: 2011-05-02, 14:15   

Zjak, spokojnie za tyle znajdziesz soniaka. Exif foty powinien byc po jej sciagnieciu na dysk chyba. Jest dosyc stara musial bym ja odgrzebywac na zewnetrznym dysku. Wiec mam nadzieje ze plik z netu ma exif :)

Jack7 

Wysłany: 2011-05-02, 22:31   

Kolego Zjak masz rację ona jest na film, zatem odpuszczę ją sobie. Po tym co napisałeś wnioskuję że teraz są na kartę tak jak cyfrówki. Sorki za takie banalne pytania ale nie mam zbytnio czasu ostatnio by jechać do sklepu i popytać :sad: Druga sprawa to to że w sklepie będą chcieli wcisnąć to co im pasuje dlatego wolę zapytać ludzi znających się na rzeczy. Pozdrawiam ;)

Odpowiedz do tematu