PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Koncentracja tlenu w wodzie, a śmiertelność kijanek ropuchy
Autor Wiadomość
MrG 

Wysłany: 2019-07-04, 15:35   Koncentracja tlenu w wodzie, a śmiertelność kijanek ropuchy

Czy brak tlenu w toni wodnej jest w stanie zabić kijanki? Miałem kilkaset osobników pare dniowych. Po tygodniu ani jednej nie udało mi się zaobserwować. Nie mam też ryb. Jedynie rozwielitki mi sie bardzo w tym czasie rozmnożyły. Co mogło doprowadzić do zwiększonej produkcji materii organicznej, ergo zużycia tlenu. Zna ktoś takie przypadki masowej śmierci kijanek?

Darek55 

Wysłany: 2019-07-06, 08:49   

Jakiej ropuchy ?

Oczko 
moderator
TH NATRIX

Wysłany: 2019-07-06, 09:42   

MrG napisał/a:
Czy brak tlenu w toni wodnej jest w stanie zabić kijanki?

Brak tlenu w wodzie jest w stanie zabić wszystko, co potrzebuje tlenu do życia ;)

MrG 

Wysłany: 2019-07-06, 13:30   

Ropucha zielona.

No dobra, ale czy kijanki nie mają jakiegoś mechanizmu adaptacyjnego? Np. trzymanie się blisko lustra wody, gdzie stężenie tlenu nigdy chyba nie osiąga 0.

Darek55 

Wysłany: 2019-07-06, 14:48   

Kijanki żab brunatnych przy malejącym stanie wodzy a zarazem ubywającym w niej tlenu często podpływają do powierzchni i zaczerpują powietrze z powierzchni wody. Na kijankach ropuchy zielonej się nie znam natomiast co roku 3 duże samice ropuchy szarej składają w małym oczku skrzek. Z każdym tygodniem kijanek jest coraz mniej, zaobserwowałem co się dzieje a mianowicie larwy pływaka żółtobrzeżka zjadają je sposób taśmowy chwytają wysysają zawartość w niecałą minutę i łapią następne po pozbyciu się larw pływaka kijanek dalej ubywało. Zaobserwowałem że to samo dzieje się z larwami ważek które dziesiątkują kijanki. Jak przychodzi do przeobrażenia zostaje garstka kijanek.W tym roku oddzieliłem część kijanek i przełożyłem do oczka które na jesień specjalnie osuszam żeby pozbyć się konkurencji w postaci różnych drapieżnych bezkręgowców. Prawie wszystkie zdołały się przeobrazić. Proponuję solidną codzienną obserwacje co dzieje się z kijankami. Nie sądzę żeby to był brak tlenu w wodzie tym bardziej że niektóre płazy rozmarzają się w kałużach jak np. kumak górski czy ropucha zielona.

MrG 

Wysłany: 2019-07-06, 15:29   

3 lata temu, gdy ostatni raz miałem kijanki, larwy pływaka wyławiałem. W tym roku nie widziałem ani jednej jego larwy, mimo obecności dorosłego owada. Larwy ważek też chyba nie są problemem. Za to mam dużo pijawek wielożernych i zastanawiam się czy to one nie są problemem.

Na obserwacje już za późno, bo ani jednej nie ma już. Druga kwestia to akurat przez ten tydzień, kiedy mi je coś wytłukło, nie było mnie w domu i obserwacji nie prowadziłem. Normalnie codziennie sobie sprawdzam co tam się dzieje.

Darek55 

Wysłany: 2019-07-06, 15:59   

Ja też jednego roku wyjechałem na tydzień z kilkunastu tysięcy kijanek (3 naprawdę duże samice) zostało kilkaset. Larwom pływaka one nawet chyba nie smakują bo łapały je chyba instynktownie i zaraz puszczały nie wysysając zawartości. Niestety kijanka nie przeżywała. Larw wazek jest masa gatunków niektóre ożywiają się dopiero nocą w dzień są mało widoczne. Kijanki ropuchy szarej są dla ryb i traszek ''niesmaczne'' natomiast nie wiem jak jest z kijankami ropuchy zielonej.

andżej 

Wysłany: 2019-09-28, 19:48   

Raczej kijanki wszystkich ropuch są niesmaczne. Rzadne gatunki zbytnio się za nie nie chwytają, a więc to o czymś świadczy.

Oczko 
moderator
TH NATRIX

Wysłany: 2019-09-29, 13:36   

A kijanki innych gatunków chętnie z tego faktu korzystają:
http://www.natrix.org.pl/...ctbook_VSKH.pdf (strona 19)

Darek55 

Wysłany: 2019-09-30, 13:02   

Ciekawe czy karpie zjadały kijanki ropuchy szarej czy jednak wypluwały orientując się że są niejadalne a te ginęły wskutek odniesionych obrażeń. Czy ktoś wie czy kijanki ropuchy zielonej i paskówki też są trujące.

MrG 

Wysłany: 2019-10-14, 18:34   

Darek55 napisał/a:
Ciekawe czy karpie zjadały kijanki ropuchy szarej czy jednak wypluwały orientując się że są niejadalne a te ginęły wskutek odniesionych obrażeń. Czy ktoś wie czy kijanki ropuchy zielonej i paskówki też są trujące.

Miałem kiedyś 3 karpie w oczku wodnym z ikry przyniesionej razem z rogatkiem przez przypadek. Miały 3 lata i zaledwie 10 cm. W pierwszym i drugim roku były za małe, żeby jeść kijanki ropuchy zielonej i bardzo wolno rosły. Za to w trzecim roku zrobiły sobie ucztę. Musiałem je wyłowić, bo mi wszystkie by wyjadły. I jadły kijanki ropuch, bo gdy je wyłowiłem do miski, to ogromną ilość ekskrementów produkowały.

Odpowiedz do tematu