PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Remont dachu i nietoperze
Autor Wiadomość
J_Lo 

Wysłany: 2018-09-18, 10:56   Remont dachu i nietoperze

Dzień dobry!
Przeszukiwałam forum, szperałam w necie, ale jeszcze postanowiłam się Was poradzić :)

Planujemy remont domu (obecnie niezamieszkały) i w ramach tego remontu dojdzie do wymiany dachu (cała konstrukcja) oraz zrzucenia polepy. Ekipa dość mocno nam przyspieszyła termin i w ciągu najbliższych paru tygodni zapewne dojdzie do rozebrania polepy. Obok domu są nieużywane budynki gospodarcze (duża, murowana stodoła oraz coś na kształt obórki), rosną duże drzewa (w orzechu na podwórku jest częściowo wypróchniały pień) i jest zabagnione oczko wodne (w granicy działki jest rów melioracyjny – zadrzewiony – prowadzący do rzeczki Wrześnicy kilometr dalej).

Mieliśmy okazję parę razy – na początku lata – obserwować na podwórku wieczorem latające nietoperze. Trudno mi określić skąd wylatywały.

Oboje z mężem chcemy jak najłagodniej przeprowadzić wymianę dachu – oboje pracujemy, ale chcemy w miarę możliwości przypilnować ekipę przy wchodzeniu na strych/dach żeby w razie znalezienia jakiegokolwiek nietoperza przerwać prace i pozwolić mu odlecieć. Czy w razie znalezienia zwierząt można też je przenieść ostrożnie na przykład do stodoły (oczywiście w grubych rękawicach i jak najdelikatniej)? Stodoła jest pełna szpar i szczelin, w niej zapewne w ciągu najbliższych paru lat nie będziemy robić absolutnie nic w okolicach dachu. W budynkach są też dwie piwnice – w jednej jest ujęcie wody, ale przyznam, że tam nie widziałam żadnego nietoperza.

Co możemy jeszcze zrobić aby pozwolić nietoperzom w miarę bezstresowo znieść nasze działania, a z drugiej strony żeby remont mógł trwać w miarę normalnie (nie możemy sobie pozwolić na kilkutygodniowe przetrzymywanie ekipy murarsko-ciesielskiej)? Mamy ogromny sentyment do tych zwierząt (do przyrody w ogóle) i bardzo byśmy chcieli żeby nadal latały nad podwórkiem :)

Dom jest niedaleko Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego.

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2018-09-25, 10:01   

teraz jest dobry moment na remont (pod warunkiem, że np. mroczki późne nie postanowiły zostać tam na zimę;)

Wszystkie nietoperze o tej porze są już dorosłe, kolonie rozrodcze rozproszone i nawet jeśli jakiś się trafi to powinien sam odlecieć. Warto tylko przypilnować firmę żeby wykonywała prace zwracając uwagę na mogące znajdować się tam nietoperze tak żeby ich nie uszkodzić.

powodzenia - jakby co dzwońcie: 605580285

MoLoS.pl - ekspertyzy

Odpowiedz do tematu