PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Orzechówka, krzyżodziób i kruk
Autor Wiadomość
Mirek 

Wysłany: 2004-02-19, 15:31   Orzechówka, krzyżodziób i kruk

Szanowni forowicze, proponuję oderwać się od komputerów (przynajmniej ornitolodzy) i wyruszyć na wycieczkę do lasu. Włanie teraz wysok? aktywnoć wykazuj? rzadko na ogół obserwowane ptaki. Mam na myli przede wszystkim orzechówkę i krzyżodzioba. Przedwczoraj np. byłem w lesie, gdzie nigdy wczeniej nie obserwowałem orzechówki. A ta "wydzierała się" na cały las. Ewidentnie był to ptak zwi?zany z tym miejscem (duża liczba wierków). Rozpoznanie występowania orzechówki i krzyżodzioba na Mazowszu przedstawia dużo do życzenia. Większoć osób zajmuj?cych się ptakami raczej o tej porze roku nie chodzi po lesie. Wczoraj otrzymałem również doniesienie z Bieszczad, gdzie krzyżodzioby s? bardzo aktywne (samce piewaj?, ptaki nosz? materiał na gniazdo) oraz wrzeszcz? orzechówki. Na nizinach koczuj?ce krzyzodzioby widywane s? już od kwietnia. Ale gdzie napewno gniazduj?? Tego nie wiadomo. Być może jest to ptak liczniejszy, niż na ogół się uważa. Proponuję zatem wybrać się do najbliższego kompleksu lenego (ale nie do ródpolnego lasku) z nadziej? wypatrzenia ww. gatunków. Oczywicie w lutym również maj? już gniazda kruki, a częć z nich być może już wysiaduje jaja. Naocznie stwierdziłem to w terenie.

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2004-02-19, 16:20   

Cytat:
Przedwczoraj np. byłem w lesie, gdzie nigdy wczeniej nie obserwowałem orzechówki. A ta "wydzierała się" na cały las

to ja kilka dni temu też widziałem orzechówkę! tyle tylko, że w Puszczy Augustowskiej... a zdaje się, że jej tam jest sporawo :roll:

MoLoS.pl - ekspertyzy

Rey 

Wysłany: 2004-02-19, 17:45   

mopek napisał/a:
Cytat:
Przedwczoraj np. byłem w lesie, gdzie nigdy wczeniej nie obserwowałem orzechówki. A ta "wydzierała się" na cały las

to ja kilka dni temu też widziałem orzechówkę! tyle tylko, że w Puszczy Augustowskiej... a zdaje się, że jej tam jest sporawo :roll:

Zgadza się ja przez 5 lat jeĽdziłem na wakacje do Puszczy Augustowskiej i moge z ręk? na sercu powiedzieć że bardzo łatwo spotkac tam orzechówke.

Michał J. R. 

Wysłany: 2004-02-19, 18:22   

No skoro rzucono hasło pare lat temu to dadam od siebie iz orzechówka nawiedziła mój ogród pod Warszaw?. Był rodek zimy, karmnik pełen smakołyków ptasich a w nim nadzwyczajny goć. Nietety to był ten jedyny raz. :(
Czeka na następn?.

Anem 

Wysłany: 2004-02-19, 20:39   Re: Orzechówka, krzyżodziób i kruk

Mirek napisał/a:
Szanowni forowicze, proponuję oderwać się od komputerów (przynajmniej ornitolodzy) i wyruszyć na wycieczkę do lasu.

Baaaaardzo chętnie. Szkoda tylko, że na uczelni nie będ? tacy wyrozumiali jak im powiem co robiłem zamiast się uczyć. Mam jednak nadzieję, że koło soboty uda mi się gdzie wyskoczyć.

Nie w?tpie w to, że można teraz zobaczyć wiele ciekawych rzeczy.

Winer 
moderator

Wysłany: 2004-02-19, 23:19   

Cytat:
Nie w?tpie w to, że można teraz zobaczyć wiele ciekawych rzeczy.
- np. gniazda: byłe, obecne lub przyszłe. Póki nie ma wiosny a tym samym lici na drzewach, można łatwiej wypatrzeć gniazda przeróżnych ptaków. Jeli kogo to interesi, zanotować szczególy i wrócić w sezonie lęgowym. Wspomniane szczególy to istotna rzecz, ponieważ jak las zaronie będzie nie do poznania! Ja zawsze licze drzewa, robie strzałki i odliczam kroki. :)

TatRa 

Wysłany: 2004-02-20, 08:15   

Z krukami to faktycznie dzieje się co dziwnego: wczoraj jak wracałem z pracy to widziałem jednego kruka siedz?cego na przydrożnym drzewie, a wokół tylko pola a do najbliższego lasu jakie 2km. Myszołowa udawał czy co? :D

Mirek 

Wysłany: 2004-02-20, 15:56   

Do Michała!
A ta obserwacja orzechówki przy karmniku to została wpisana już do kartoteki regionalnej. Przypominam adres: link nieaktualny

Rey 

Wysłany: 2004-02-20, 16:07   

U mnie bardzo możliwe jest przyst?pienie kruków do lęgów w Lesie Bemowskim. W zeszłym roku można było je usłyszeć na pocz?tku lipca i przez cał? zimę także się odzywały. Może w ten weekend tam pójde to sprawdze.

kessy 
Sokola Pani :>

Wysłany: 2004-02-20, 16:35   

Kruki u nas gniazduja od paru lat, ale nigdy nie udalo mi sie znalezc gniazda. Moze dlatego, ze bylam zdana tylko na siebie... A moze po prostu jestem lama i nie potrafie :P

[i] Winer [i]

anna 

Wysłany: 2004-02-20, 18:09   

NO JA z ekipk? bylismy w zeszl? niedziele na odcinku Młociny -Łomianki - ale zadnego z wyż wym nie widzielismy:) Raczej resztki poziomowe ptasków wodnych ( wręcz maleńko w porownaniu z poczatkiem miesi?ca), tylko kormiaczków jakby troszke więcej, zimowe gile, zimowe i wielkie stadio dzwońcow (przygotowuj?ce się do noclegu na drzewie kilkadziesi?t na pewno) wiosenne w wyrazie sikory, kosy i dzięcioly, polujacy srokosz (raczej zimowy?) i...niesmiertelne bieliki - chyba w wiosennej odsłonie i doć niezwykłe. Mianowicie najpierw usłyszalam b. dziwne okrzyki - kojarz?ce mi się najbardziej z krzykami żurawi (nie tr?bieniem of course), a kiedy poszlimy za glosem okazało się, że porodku łęgu na wielkej topoli siedz? obok siebie 2 dorosłe pieknie wybarwione bieliki i pokrzykuja - po pewnym czasie oba wzbiły sie i zaczęły kołować. NIby bieliki zrobily sieę już"nudne" - ale z tak bliskiej odlegloci i w pieknej doroslej szacie (te białe głowy ) robiły niezwykle wrazenie. Nic dziwnego,, ze w mitologiach pierwotnych uważane były za magiczne ptaki. NIby wazy taki tyle co indyk, albo i mniej (5kg), ale wygl?da naprawdę jak uosobienie jakich mocy...No dobra:)
MMialam to dopisać do w?tku zimuj?cyuchy bielików, ale tam temt zmienil bieg:))
Ania

kessy 
Sokola Pani :>

Wysłany: 2004-02-20, 21:32   

anna napisał/a:
kormiaczków jakby troszke więcej

:shock:
Kormiaczkow :?:

anna napisał/a:
(te białe głowy)

Haliaeetus leucocephalos w Polszcze? Eeep! Ja tez chce zobaczyc!

:D

[i] Winer [i]

anna 

Wysłany: 2004-02-23, 14:47   

KOrmiaczki = kormorany - zdrobnienie ekipkowe:))
Co do białych glów - no pewno, ze nie były nienobiale -ale bardzo bardzo białawe. Jak w ksi?żeczce :) ))
Te bieliki wygladały w ogóle jak zywcem wyciete z bajki o Lechu Czechu i Rusie
pozdrawka

Namor 

Wysłany: 2004-02-24, 12:17   

Gdzie najbliżej Warszawy można spotkać takie rarytasy (jak dla mnie) jak orzechówka i krzyżodziób (tylko proszę mnie nie wysłać do zoo). :lol:

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2004-02-24, 12:25   

W zimie to te gatunki moga pojawiac sie wlasciwie wszedzie (krzyzodziob liczniej ) oczywiscie w odpowiednich srodowiskach - czyli w lasach z domieszka swierka lub ogolnie swierkowych. Stale siedliska lgowe orzechowek najblizej warszawy to obszary polnocno wschodnich puszcz - Bialowoieska, Knyszynska, Augustowska, Napiwodzko - Rajmucka itp. Oczywiscie pojedyncze stwierdzenialegowe notowano tez blizej Warszawy np. w okolicy Puszczy Bialej, na Wysoczyznie Siedleckiej i Plockiej. Jesli chodzi o krzyzodzioby to najlepiej szukac ich zima, a legowe wystepuja podobnie jak orzechowa w polnocnych puszczach.

Odpowiedz do tematu