PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Możliwości regeneracyjne ślimaków
Autor Wiadomość
czkot 

Wysłany: 2012-08-06, 21:09   Możliwości regeneracyjne ślimaków

Witam, niezbędny wstęp: niecałe 2 tygodnie temu znalazłam na chodniku potrąconego lub kopniętego winniczka z dość poważnymi obrażeniami (utrata ok 1/3 muszli, odklejenie, przebicia worka trzewnego przez fragmenty muszli, duże rozcięcie nogi) pozbierałam, nakarmiłam sepią...obecnie ma się dość dobrze, wykonałam nawet dość prymitywną rekonstrukcję muszli, która się przyjęła. Muszla została częściowo 'zaleczona' przez zwierzę, ma postać słabej wapiennej skorupki.

Ślimak jest młody, czy taki uraz może zatrzymać jego wzrost? Czy jest w stanie przeżyć po nim zimę? 'Składałam' już wcześniej rozdeptane wstężyki z dobrym skutkiem ale były to dorosłe osobniki i nie wiem czy takie zwierzę jest w stanie dalej rozwijać się normalnie.
(Wiem, że winniczki są pod ochroną, ale niezbyt uśmiecha mi się zostawić rannego ślimaka na pastwę słońca i butów).

krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2012-08-07, 09:54   

...tak poza konkursem. Co to jest sepia :> szukałem w necie ale bezskutecznie :niewiem:

P.S. Winniczek jest objęty ochroną częściową więc wczesnoporannej wizyty ABW z tego powodu się nie spodziewaj ;)

Pauczak 

Wysłany: 2012-08-07, 10:01   

sepia to inaczej wapno ;)

gopher 

Wysłany: 2012-08-07, 12:32   

a dokładnie szkielet wewnętrzny mątwy (os sepiae), w sprzedaży w sklepach zoologicznych funkcjonuje jako sepia ( przykład )

co do ślimaka - przy podawaniu sepii unikaj podawania sałaty (zawiera dużo szczawianów, które wiążą wapń i uniemożliwiają jego wchłanianie) jak się zregeneruje to myślę że będzie można wrócić do tej sałaty.
Kiedyś miałam ślimaka Achatina sp. też poturbowanego i radośnie chrupał sepię z warzywami i skorupa mu się zregenerowała (ale nie miał większych obrażeń jak twój winniczek).

pozdrawiam
gopher

czkot 

Wysłany: 2012-08-07, 15:11   

Achatinom w ogóle nie wolno podawać sałaty, botwiny, kapusty itd. Wiem, bo sama też posiadam stadko ;) nie podaję też żadnym innym ślimakom. Winniczek je mało, jedynie ogórka próbował. Zastanawia mnie czy taki ubytek nie zatrzyma jakoś jego wzrostu, to dość młody osobnik. Muszla owszem, regeneruje się ładnie.

oriolus56 

Wysłany: 2013-02-03, 11:15   

znalazłam również poturbowanego winniczka i zrobiłam mu przeszczep z pustej muszli wstężyka ogrodowego :) ładnie się przyjęło i przez rok pełzał tam sobie winniczek z pręgowanym fragmentem muszli.Niestety po zimie więcej go nie widziałam. :cry:

Kosu1993 

Wysłany: 2014-07-09, 19:18   

Hejka , szukałem i szukałem... i "wcisne moje zapytanie tutaj" sobie pomyślałem.
:?: Ślinik wielki, ślinik luzytański- czy są gatunki zwierząt dla których te oto wymienione gatunki ślimaków z rodziny ślinikowatych stanowią pokarm :?:
Szperałem ale nic nie znalazłem satysfakcjonującego .

czkot 

Wysłany: 2014-07-15, 16:33   

Kosu1993, małe śliniki są zjadane przez drapieżne chrząszcze, następnie płazy [ropuchy], słyszałam również, że przez kaczki- kilka osób mówiło mi, że wpuszczenie do ogrodu kaczek rewelacyjnie rozwiązuje problem ślimaków, zwłaszcza nagich. Sama nie testowałam :P nie mam ani kaczek, ani nie przeszkadzają mi ślimaki.
Niestety dorosłe ślimaki właściwie nie mają naturalnych wrogów: są zbyt duże i wytwarzają zbyt dużą ilość śluzu, żeby coś je zjadło.

ptasio 

Wysłany: 2015-08-03, 11:44   

To jak się ich pozbyć z ogrodu? Najchętniej nie robiąc im krzywdy ale skutecznie

Odpowiedz do tematu