PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Świeżak o nietoperzach
Autor Wiadomość
milen87 

Wysłany: 2011-10-27, 15:50   Świeżak o nietoperzach

Witam
Niedawno zaintrygowały mnie nietoperki i czytam sobie forum z dużym zaangażowaniem. Jako, że jestem na trzecim roku ochrony środowiska i rychło muszę przedstawić swój temat i wyhaczyć promotora, pomyślałam, że może napiszę coś o nietoperzach. Tym bardziej, że pisanie pracy traktuję jak motywację żeby poszerzać wiedzę, a nietoperze ostatnio na mózg mi się rzuciły i spokoju nie dają :) .
Zależy mi na wzięciu udziału w badaniach i wykorzystaniu ich w pracy, a wiem, że sama jako żółtodziób nic nie zdziałam. Poza tym chcę się sprawdzić w terenie - wiem, że to praca w dość trudnych warunkach. Może załapałabym się na jakieś liczenie albo inny projekt przez kogoś realizowany?
Zastanawiam się nad tematem pracy, myślałam o kontekście siłowni wiatrowych... Co myślicie i co radzicie?

WJG 
Rzekomy Dewastator

Wysłany: 2011-10-27, 17:48   

a- gdzie studiujesz - Kraków czy inny ośrodek? Jeżeli w Krakowie i na dodatek na UJ zapraszam do udzielania się w Kole Przyrodników, Sekcji Chiropterologicznej,
b- trochę za późno zrobić coś z głową do licencjatu w terenie, zazwyczaj pisanie pracy licencjackiej kończy się grzebaniem w literaturze.,
c- elektrownie wiatrowe i jakiekolwiek tematyka związana z nimi to temat grząski (problemy ze zgodami inwestorów na takie badania) ale można o czymś pomyśleć. Na pewno nie ma czasu tego zacząć jeżeli planujesz zakończyć licencjat na czas...
(ewentualnie, jeżeli studiujesz w krk napisz do mnie PW).

K. Popper

milen87 

Wysłany: 2011-10-27, 18:46   

ech, to moje studiowanie... studiuję na uam w poznaniu, tylko niestety zaocznie i mam ograniczoną możliwość udzielania się w kole (wiem, że sekcja chiroptero jest) mieszkam natomiast w olsztynie.

przypuszczam, że nie napiszę pracy na czas, zakładam, że bronić się będę we wrześniu. nie chciałam odbębniać licencjatu, tylko, żeby miał on jakąś wartość. no i zależy mi bardzo na pójściu w teren. chcę się po prostu jak najwięcej przy tym nauczyć, też m.in. o metodologii badań itp.

właśnie się zastanawiałam jak to jest z tymi fermami. w hiszpanii można sobie łazić jak się chce wokół wiatraków. a u nas? są ogrodzone czy coś?

na razie mam kichę straszną z wyborem i obawiam się że w końcu wyląduję w książkach... żeby choć w fajnym temacie...

a mam szansę dostać się na jakieś liczenie? oczywiście jako element bezwartościowy merytorycznie, acz z dobrymi chęciami :)

krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2014-06-25, 07:11   

Troche luźno związane z tematem ale wrzuce.
W komentarzach do mojego filmu z karmieniem karilika malutkiego (na jutjubie) pojawił się taki oto wpis - autor niejaki Piotr Kowalsky :shock:

Cytat:
jeżeli jest to malutki nietoperz, który dopiero się urodził, najlepiej poszukać jego gniazda w pobliżu gdzie leżał, wieczorem łatwo zaobserwować skąd wylatują nietoperze, może to być na poddaszu lub w małej szczelinie czy dziurze, najlepiej upewnić się czy są tam nietoperze czy ptaki, jeśli jednak nie udało się odnaleźć gniazda, maleństwo trzeba przygarnąć do czasu kiedy nie podrośnie i stanie się w miarę samodzielne, Trzeba się do tego odpowiednio przygotować... domek dla nietoperza najlepiej zrobić z kartonu po butach, musi być też górne zamknięcie kartonu w którym trzeba zrobić kilkanaście dziurek na całej powierzchni, najlepiej gwoździem lub śrubokrętem, spód kartonu trzeba równo wyścielić może być stara podkoszulka, lub ręcznik, ważne żeby był to jednolity materiał, żeby nietoperz nie zaplątał się pazurkami, małe nietoperze nie muszą wisieć do góry nogami podczas snu. Na pierwszym etapie trzeba nauczyć maleństwo jeść, potrzebny będzie najmniejszy dekielek od słoika, najlepiej po koncentracie pomidorowym, na same dno nakrętki nalewamy mleka, (mleko nie może być zimne lub zbyt ciepłe) temp pokojowa, Najpierw palca maczamy w mleku tak żeby znalazła się na nim kropelka mleka i dotykamy bardziej od spodu pyszczka nietoperza żeby poczuł mleko, uważając żeby mleko nie dostawało się do noska, bo może się zakrztusić a jeśli tak się stanie delikatnie dotykamy chusteczką nosek nietoperza żeby wytrzeć mleko, podczas karmienia nie wolno ściskać nietoperza palcami, sam musi wejść na rękę, małe nietoperze nie potrafią się jeszcze dobrze zaczepiać i mogą spaść z ręki i się zabić, więc wszystko trzeba robić jak najniżej ziemi, przy karmieniu maluch może się wiercić ale po kilku próbach jak poczuje mleko będzie spijał kropelki z palca, przynajmniej z 5-10 kropel musi wypić, do pudełka można włożyć dekielek z mlekiem, nie może on być pełny! najlepiej żeby było to kilka rozmieszczonych kropelek, w przeciwnym razie nietoperz może wpaść i się utopić zatykając sobie nozdrza, lub pokleić sobie mlekiem całe futerko, na początek trzeba podstawić mu pyszczek do mleka żeby zaczął sam pić, później nauczy się sam jeść, przynajmniej raz dziennie trzeba dopilnować żeby maluch coś zjadł, można zauważyć po jego brzuszku, nie może być płaski, ale nie może być też zbyt okrągły, napuchnięty, to widać wizualnie,
MALUTKIEGO NIETOPERZA KARMI SIĘ TYLKO RAZ DZIENNIE, najlepiej wieczorem jak się obudzi, ok 20.00 i dopiero na drugi dzień o tej samej porze czyli o 20.00, ok 5 kropelek mleka, po odwróceniu nietoperza brzuszkiem do góry widać że jest pełny i okrągły, dalej już nie można karmić na siłę, nawet jeśli na drugi dzień brzuszek jest pełny to nie można karmić malucha.
Pudełko trzeba przykrywać żeby maluch nie wydostał się z niego. Lepiej nie nosić malucha pod podkoszulką na niej czy na rękach, ponieważ może wypaść niezauważenie dla malucha to duża wysokość, przez przypadek niezauważony może być zdeptany itp.., dlatego też jego miejsce powinno być w domku czyli zamkniętym kartonie po butach, Maluch większość dnia i nocy przesypia tak jak noworodek, to najważniejsze co trzeba wiedzieć, żeby móc zaopiekować się małym nietoperzem
długi czas nie wiedziałem czy śmiać się czy płakać
:?

Odpowiedz do tematu