PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Stwierdzone ciekawe gatunki ryb !!! ;)
Autor Wiadomość
Corvus 
moderator
Paweł Niski

Wysłany: 2004-08-26, 19:15   Stwierdzone ciekawe gatunki ryb !!! ;)

Pamiętacie jak pisałem kilka miesięcy temu o odkryciu którego dokonałem , chodziło o rybkę zwan? czebaczkiem amurskim-Pseudorasbora parva. opisałem to w tym temacie: http://forum.przyroda.org...p?p=15456#15456

W tym roku byłem tam znowu, głównie ze względu na obóz siewkarski który się tam odbywał. Ale nie omieszkałem przeprowadzić kolejnych odłowów. Czebaczki s? tam w dalszym ci?gu, co więcej stwierdziłem występowanie jednego z bassów. osobniki które złapałem s? jeszcze za małe (maj? od 1cm od ok 2,5) żeby precyzyjnie okrelić gatunek, czy jest to bass wielkogębowy(Micropterus salmoides) czy bass małogębowy(Micropterus dolomieui). Oba te gatunki pochodz? z Ameryki Północnej, a do Europy zostały sprowadzone jako ryby chodowlane w 1883 roku.

Oprucz tych doć niezwykłych gatunków stwierdziłem , co mnie ucieszyło, 3 gatunki ryb chronionych: kozę(Cobitis taenia), liza(Noemacheilus barbatulus), i różankę(Rhodeus sericeus amarus)
Poza tymi gatunkami były też: ukleje, płocie,kiełbie,jelce i klenie.

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2004-08-26, 19:37   

Corvus a jak je "stwierdzałe"? Wszystkie złowiłe na wędkę czy do podbieraka może?

Ogólnie ciekawy temat , ja ostatnio znalazlem u siebie w stawiku zdechlego sumika karłowatego, calkiem ladna rybka, tylko pewnie pospolita i tez chwast :(

A jak to u Nas z jesiotrami Corvus? Widuje sie jeszcze jakies u nas?

Corvus 
moderator
Paweł Niski

Wysłany: 2004-08-26, 19:54   

Cytat:
Corvus a jak je "stwierdzałe"? Wszystkie złowiłe na wędkę czy do podbieraka może?

tak? siatk?, rozpięt? na obręczach, oczka takie malutkie jak w firance. chodzi się w wodzie i zagarnia (ci?gnie), przy brzegu, w toni, przy dnie, w okolicach rolinnoci, w podmyciach pod skarpami. 8)
Cytat:
Ogólnie ciekawy temat , ja ostatnio znalazlem u siebie w stawiku zdechlego sumika karłowatego, calkiem ladna rybka, tylko pewnie pospolita i tez chwast

zgadza się, pospolita, choć nie w każdym zbiorniku występuje, no i rzeczywicie chwast bo powoduje duze straty w ikrze i narybku. a przy tym nie ma zadnego znaczenia gospodarczego i dorasta do małych rozmiarów.
Cytat:

no juz niestety nie, nie ma szans :( wyginoł całkowicie. czasami zdarza sie ze kto złowi jak? rybę z rodziny jesiotrowatych ale zawsze s? to uciekinierzy ze stawów chodowlanych(sterlet lub siewruga)

Dominik 

Wysłany: 2004-08-26, 20:01   

Corus widzialem ze jestes zapalony wedkarz, ale nie mialem pojecia ze taki z cibie znawca rybek. Podziwiam.

Rey 

Wysłany: 2004-08-26, 20:25   

Corvus napisał/a:

Cytat:

no juz niestety nie, nie ma szans :( wyginoł całkowicie.

Zgadza się, ostatnie wiadomoci o jesiotrze pochodz? z końca lat 60-tych.

Corvus 
moderator
Paweł Niski

Wysłany: 2004-08-26, 20:31   

Cytat:
Zgadza się, ostatnie wiadomoci o jesiotrze pochodz? z końca lat 60-tych.

masz rację Rey, a ja dodam tylko ze mówimy tu o Jesiotrze tzw,,zachodnim''-Acipenser sturio.

jesiotr zachodni.jpg
Plik ściągnięto 22812 raz(y) 33,06 KB

Mirek 

Wysłany: 2004-08-26, 20:50   

Corvus, to powiedz, co Ciebie bardziej interesuje ryby czy ptaki?

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2004-08-26, 21:05   

To gdzie mozna jesze w Europie spotkac te piekna rybe? (jesiotr)

Kiedys znalazlem zdechla rybke ktora oznaczylem jako różanke bo... bo tak mi sie wydawało. czy to rzadka ryba i czy wystepuje rowniez w srodlesnych oczkach wodnych (tam znalazlem)... ?

PS Korzystam z sytuacji, ze w koncu powstal taki temat :wink:

Corvus 
moderator
Paweł Niski

Wysłany: 2004-08-26, 21:20   

Mirek napisał/a:
Corvus, to powiedz, co Ciebie bardziej interesuje ryby czy ptaki?

heheheh dobre pytanie Mirek................... :lol:
od ok 3 lat ptaki walcz? z rybami , momentami osi?gaj?c przewagę, ale to dla ryb jestem skłonny na większe wyrzeczenia i powięcenia. naszczęcie te dwie moje pasje daję się w pewnym stopniu ł?czyć i ja włanie tak czynię :]

[ Dodano: 26 Sie 2004 09:34 pm ]
Tetrao napisał/a:
To gdzie mozna jesze w Europie spotkac te piekna rybe? (jesiotr)

Kiedys znalazlem zdechla rybke ktora oznaczylem jako różanke bo... bo tak mi sie wydawało. czy to rzadka ryba i czy wystepuje rowniez w srodlesnych oczkach wodnych (tam znalazlem)... ?

PS Korzystam z sytuacji, ze w koncu powstal taki temat :wink:

jesiotra zachodniego mozna teoretycznie spodkać w przybrzeżnych europejskich wodach od Islandii i Norwegii po Morze ?ródziemne i Czarne. występuje takrze wzdłuż atlantyckich wybrzeży Ameryki Północnej od zatoki Hudsona na północ. taki był jego pierwotny zasięg występowania. teraz jego liczebnoć jest bardzo mocno ograniczona, i praktycznie wymarł tam gdzie nie ma odpowiednich warunków do rozrodu(przegradzanie rzek) i z powodu silnego zanieczyszczenia.

A co się tyczy różanki, nie uważam zeby była taka rzadka jak się powszechnie s?dzi. stwierdzałem j? wielokrotnie w Bugu, Wile, Narwi, w zwirowniach w Międzyrzecu Podlaskim, Widywałem w zbiornikach retencyjnych należ?cych do systemu wodnego kanału Wieprz-Kszna. Czy moze występować w małych ródlenych zbiorniczkach wodnych? Jak najbardziej! jeli tylko zyj? w nich szczeżuje, które s? niezbędnymi inkubatorami ikry tych sympatycznych rybek . :]

Mirek 

Wysłany: 2004-08-27, 06:55   

No Corvus, ciekawy temat rozpocz?łe. Nie rozpraszaj się i pilnuj tego tematu, chętnie go czytam, mam wielkie luki w wiedzy z tego zakresu...

[ Dodano: 27 Sie 2004 06:58 am ]
Ja zapytam o tak? rybkę... Czy miętus jest pospolit? ryb?? Gdzie teraz występuje najliczniej? Wiem, że częsty był kiedy w Mogielance, gdzie chował sie do raczych nor...
Szkoda, że na tym Forum nie ma jeszcze mojego Kolegi Darka Kucia - ten by poopowiadał o rybkach...

krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2004-08-27, 07:15   

Corvus, jak już będziesz odpowiadał Mirkowi to przy okazji wspomnij mi (nam) o cierniku bo mam znikome informacje a wielce ciekawi mnie ta rybka.
Tak wogóle to :res:
:cry: Winer'owi & Pawelele... Q pamięci :(

Mirek 

Wysłany: 2004-08-27, 07:31   

No Corvusie, proponuję Ci zaopatrzyć się w bogatsz? literature fachow?, bo zaraz będziemy Ciebie zasypywać pytaniami. Chyba się cieszysz z tego powodu mam nadzieję...

[ Dodano: 27 Sie 2004 07:33 am ]
A w ogóle Administratorom proponuję założyć nowy temat w FAUNIE - "Ryby" i przenie t? dyskusję tam włanie...

krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2004-08-27, 07:50   

Mirek napisał/a:
[...]Administratorom proponuję założyć nowy temat w FAUNIE - "Ryby" i przenie t? dyskusję tam włanie...

jak widać - nie ma "problema" :]
:cry: Winer'owi & Pawelele... Q pamięci :(

Corvus 
moderator
Paweł Niski

Wysłany: 2004-08-27, 12:04   

Cytat:
No Corvusie, proponuję Ci zaopatrzyć się w bogatsz? literature fachow?, bo zaraz będziemy Ciebie zasypywać pytaniami. Chyba się cieszysz z tego powodu mam nadzieję...

..jestem z tego powodu bardzo zadowolony............. :razz: :D

Cytat:
Ja zapytam o tak? rybkę... Czy miętus jest pospolit? ryb?? Gdzie teraz występuje najliczniej? Wiem, że częsty był kiedy w Mogielance, gdzie chował sie do raczych nor...

jest ryb? coraz mniej liczn?, wycofuj?c? się z wielu zbiorników i rzek, a powodem tego , oprucz zanieczyszczenia wody, jest także jej ocieplanie, gdyż jest to ryba wybitnie zimnolubna, która w miesi?cach letnich wpada w stan odrętwienia. jest jedynym przedstawicielem dorszowatych w wodach słodkich. Zyje takze w słonawych deltach rzek i przybrzeżnym pasie słodszych mórz(np Bałtyk) zamieszkuje przydenne rejony. o tym ze jest to ryba zimnolubna wiadczy równiez fakt iz tarło ma miejsce w okresie listopad-marzec , przy temperaturze wody 0,5-4 stC. a ikra ma tak? bardzo ciekaw? charakterystyk? iz swobodnie unosi się w toni wody dzięki kropli tłuszczu w jaki jest zaopatrzona. ciekawostk? jest to ze miętus moze w zimnym i mokrym rodowisku przetrwać bez wody nawet do kilku godzin. w naszych wodach osi?ga długoc do 60-70cm, ale w głębokich syberyjskich jeziorach nawet 120-150cm i wagę ok20kg.

[ Dodano: 27 Sie 2004 12:30 pm ]
Cytat:
Corvus, jak już będziesz odpowiadał Mirkowi to przy okazji wspomnij mi (nam) o cierniku bo mam znikome informacje a wielce ciekawi mnie ta rybka.

juz opowiadam. zaryzykuję stwierdzenie ze cięzko znaleĽć wodę w której nie było by wogule cierników. jest rybk? bardzo pospolit?, choć najczęciej widuje się osobniki małe ok3cm. widywałem osobniki dorosłe, wielkie samice z ikr? maj?ce długoc ok 8cm. a największe jakie widziałem to cierniki zyj?ce w wodach słonawych. w Ustce widziałem jak rybacy wytrz?sali z sieci takie ponad 10cm.
najbardziej ciekawym zjawiskiem jest tarło cierników które odbywa się w okresie marzec-czerwiec. na płytkiej nagrzanej wodzie, gdzie występuje sporo rolin. każdy samiec obejmuje jaki skrawek dna który staje się jego prywatnym terytorium i którego zaciekle broni przed rywalami, walcz?c i przepędzaj?c kazdego który wkroczy na jego teren. następnie przystępuj? do budowy gniazda, przy pomocy pyska i płetw wykopuj? w piasku podłużny dołek, na który następnie nakłada pojedyncze fragmenty rolin tworz?c tak? półkolist? altane. kedy skończy budowę , zaczyna adorować każd? samicę która pojawi się na jego terenie, pręż?c sie przed ni? i naprowadzaj?c do wejcia do gniazda. Samica gdy juz wpłynie do gniazda, pobudzana uderzeniami samca, składa ikrę a następnie samiec szybko j? zapładnia. i tu kończy się rola samicy. Samiec opiekuje się ikr?, chroni j?, natlenia ruchami płetw, usuwa zapleniałe ziarna.młode wykluwaj? się po ok 7 dniach i samiec zajmuje się nimi jeszcze przez jakie dwa tygodnie. i tak to jest z naszym pospolitym ciernikiem :D

oprucz ciernika w naszych wodach zyje takze cierniczek, mniejszy krawniak, posiadaj?cy 8-12 kolców(najczęsciej 9) a nie 3 jak ciernik. zachowanie tarłowe cierniczka s? takie same jak ciernika.

Mirek 

Wysłany: 2004-08-27, 18:39   

No włanie, a jaka jest sytuacja z cierniczkiem. Chodzi mi o liczebnoć, wspólwystępowanie, a przede wszystkim w jakich wodach go się spotyka? Czy występuje w okolicach Siedlec?

Odpowiedz do tematu