PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: krotom
2011-11-09, 18:07
Co do apteczki na wycieczkę w góry
Autor Wiadomość
rychu56 

Wysłany: 2009-12-14, 16:12   Co do apteczki na wycieczkę w góry

Wyjeżdżamy z żoną w góry. Chcemy spędzić ten czas bardzo aktywnie. Wiem, że trzeba być przygotowanym na każdą sytuację. W górach nigdy nic nie wiadomo. Piszcie więc jak wyposażyć apteczkę żeby znalazło się tam wszystko co niezbędne?

sandacz 

Wysłany: 2009-12-17, 16:20   

Przede wszystkim weźcie jakieś plastry czy opatrunki bo małe wypadki na pewno wam się przydarzą ;) jeśli mogę polecić to najlepsze są w produkty w sprayu bo psikasz bezpośrednio na ranę- nie trzeba już wody utlenionej.

rychu56 

Wysłany: 2009-12-21, 20:49   

Widzę, że zbytnio nie interesuje was temat apteczki? Szkoda. Bo mała pomoc dla laika by się przydała przed pierwszą wyprawą w góry:) Zabiorę tylko plastry:)

A co to właściwie są te plastry w sprayu? Bo się nigdy nie spotkałem z czymś takim.

Jeżeli nie chcecie mi poradzić jak wyposażyć apteczkę to może chociaż powiedzcie co ciekawego można zobaczyć w okolicach Szczawnicy zimą?

Alcedo 
Piotr Guzik

Wysłany: 2009-12-22, 12:10   

Cytat:
PODSTAWOWY SKŁAD APTECZKI
Czyli to, co warto mieć ze sobą zawsze, niezależnie od charakteru wyjazdu.

*środki przeciw biegunce (np. smecta, węgiel; w przypadku cięższych zatruć może się przydać nifuroksazyd dostępny na receptę)
*środki zapobiegające odwodnieniu (np. enterol, gastrolit)
*bandaż, plastry, jałowe kompresy, coś do dezynfekcji - mogą być gotowe gaziki nasączane spirytusem. Warto wziąć też wodę utlenioną i rivanol (najlepiej gotowy roztwór w buteleczce)
zasypka na otarcia i odparzenia (np. alantan)
*preparat na stłuczenia (np. altacet)
*środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne (może być ibuprofen, paracetamol lub na przykład pyralginum)
leki na przeziębienie (np. wit. C, rutinoscorbin, aspiryna, coś do ssania na ból gardła)
*środek przeciwko komarom i kleszczom
*środek łagodzący skutki ukąszeń (np. Fenistil)
*wapno - przydaje się podczas ewentualnego przeziębienia oraz w wypadku wystąpienia reakcji alergicznej (np. w wyniku ukąszenia przez owady)
*leki na chorobę lokomocyjną, o ile na nią cierpimy
*preparat na poparzenia, także słoneczne (może być np. Panthenol)
*leki przyjmowane stale – zgodnie z indywidualnymi zaleceniami lekarskimi. Mogą to być na przykład leki przeciwastmatyczne, przeciwalergiczne, czy stosowane w przypadku cukrzycy.
*sól fizjologiczna w jednorazowych ampułkach – przydaje się np. do wypłukania obcego ciała z oka lub przy katarze
*termometr - najlepiej żeby nie był rtęciowy
*pęseta - może się przydać np. przy wyciąganiu drzazgi lub żądła owada
*małe nożyczki

WYCIECZKI PO GÓRACH
W apteczce piechura nie powinno zabraknąć kilku ważnych rzeczy. Oprócz podstawowych leków powinniśmy wiec zadbać o:
*koc termoizolacyjny (aluminiowy) - jednorazowa folia NRC (tzw. koc-pomoc) bardzo dobrze chroni przed niepożądanym działaniem czynników termicznych. W zależności od sposobu okrycia poszkodowanego, może chronić przed utratą ciepła, lub przed jego nadmiernym promieniowaniem (srebrną stroną do ciała - ochrona przed zimnem, złotą stroną do ciała - ochrona przed ciepłem).
*większy zapas bandaży elastycznych i środków na stłuczenia, zwichnięcia czy otarcia

więcej do poczytania -> http://eturystyka.org/content/view/87/102/

oraz jeszcze na tej stronie -> http://pierwsza-pomoc.poz...zej-pomocy.html

rychu56, Sandaczowi nie chodziło o plastry w sprayu tylko o sprayową postać np wody utlenionej :)

Ptyś 

Wysłany: 2009-12-25, 18:04   

dodał bym jeszcze autostrzykawkę z adrenaliną {Fastject} - czasem się zdarza ze ktoś po pokąsaniu okazuje się uczulony na jad bardziej niż mu się wydawało i wtedy jest duży kłopot :? Tyle ze to jest dość drogie

Wiki 

Wysłany: 2009-12-25, 18:59   

Potrzebne będą poloplastry i plastry, bandaże . Nie życzę jednak wypadków. ;)

Ptyś 

Wysłany: 2009-12-27, 01:39   

Wiecie jak zaczynam to tak czytać to strach z domu wychodzić :) nie mniej jednak pytanie było i jeszcze mnie tkło :> że dobrze by było mieć jakiś dokument z grupą krwi- nigdy nic nie wiadomo a czasem to życie może uratować ;) A tak gwoli zaspokojenia ciekawości to co należy rozumieć pod pojęciem bardzo aktywnie :?: bo jak w to aktywnie wchodzi także zaglądanie miśkowi do gawry,budzenie świstaków , zjeżdżanie na tyłku po piargach itp atrakcje to więcej rzeczy potrzebnych będzie :> Swoją drogą wyjazdy w góry zima są bez sensu- w sezonie bez śniegowym góry są znacznie bardziej atrakcyjne :>

ropuch 

Wysłany: 2010-04-13, 01:41   

Drogi Ptysiu, gdybyś pochodził po Tatrach zimą, może zmieniłbyś zdanie. Ma duży sens, tyle, że taki wyjazd to po kilku w łatwiejszych warunkach. Powiedziałbym, że w góry jeśli już bez sensu to... wiosną. Wtedy wszystko spływa, duże zagrożenie lawinowe, oblodzenie (wyżej) i obłocenie (niżej)... gdyby ktoś wybierał się pierwszy raz w góry, warto żeby przeczytał o zagrożeniach i co robić w razie wypadku jest tam też kilka słów o apteczce, z własnego doświadczenia podpowiem, że nie widziałem pszczół na "Orlej Perci" czy "Rysach", a jeśli chodzi o panthenol, proponowałbym raczej zestaw "głowę i krem z mocnym filtrem"... tylko raz się spiekłem na 3000m... po bezsensownym łażeniu bez ochrony przez 12 godzin, w lipcu przy bezchmurnym niebie. A tam, jak to w Alpach... zero lasu i cienia. Myślałem, że się to skończy w szpitalu... brrr okropne, po tygodniu zeszła mi skóra nawet ze środka w uszach... ale to było dawno... pozdrawiam :)

sAdam 

Wysłany: 2010-04-22, 16:12   

Kto się zajmuje prowadzeniem otwartych wycieczek ten o tym wie, ale może nie zaszkodzi przypomnienie, że ze względu na regulacje prawne lepiej nie trzymać w apteczce (ze środkami opatrunkowymi itp.) preparatów definiowanych jako leki. Inna sprawa to rzeczy na własny użytek, w indywidualnej turystyce, i o tyle chyba wszystko się tu zgadza.

janeczek 

Wysłany: 2010-12-15, 19:27   

ja zawsze biorę ze sobą dobry humor, lekarstwa na drugim planie.

LeśnyJeż 

Wysłany: 2012-01-04, 13:49   

A jeżeli ktoś nie wie, co jest definiowane jako leki, to tu mała podpowiedź: http://www.am24.pl/baza-lekow.
W góry dobrze wziąć coś na przeziębienie, bo ja to się często właśnie zaprawiam na takich eskapadach – najpierw się napocę, a potem mnie przewieje i po wycieczce...

quendi12 

Wysłany: 2013-03-09, 07:40   

Ptysiu, kartka z napisana grupa krwi nie do kocna jest przydatna, poniewaz w szpitalu i tak maja obowaizek zrobic badania przed przetoczeniem krwi, nie wierza w zadne bleroczki czy inne dziwne rzeczy. chyba ze to ksiazeczka dawcy krwi lub jakies badanie zrobione w szpitalu.

animol 

Wysłany: 2013-08-15, 15:42   

Podstawowy skład apteczki podany przez Alcedo wyczerpuje wprawdzie temat, ale zabranie całej apteczki ze sobą na szlak jest chyba dość uciążliwe. Co w takim razie z tego szerokiego składu obowiązkowo wziąć ze sobą? Oprócz plastrów oczywiście, bo to już wiem :) chodzi mi o takie niezbędne minimum.

Prosiaczek 

Wysłany: 2018-11-27, 21:28   

Moim zdaniem apteczka na wycieczkę w góry powinna zawierać te same leki i inne produkty medyczne, co Twoja domowa apteczka . Oczywiście w mniejszej skali, tylko to co jest potrzebne na określony czas wyprawy. Sam wiesz, czy chorujesz na jakieś choroby przewlekłe i czego tak naprawdę potrzebujesz. Wydaje mi się, że nie ma tu większej filozofii.

Odpowiedz do tematu