PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Biegus zmienny juv. - I zima
Autor Wiadomość
Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2004-07-21, 19:16   Biegus zmienny juv. - I zima

...ale co to dla Was? :mrgreen:

Tym razem obowi?zkowo prosze o:

1.gatunek (nazwa polska i łacińska)
2.podgatunek!!!
3. wiek
4. pora roku

oczywiscie wszystko prosze ladnie uzasadnic :mrgreen:
Do dzieła!

po prostu siewkus.jpg
Plik ściągnięto 7402 raz(y) 18,57 KB

Ostatnio zmieniony przez Tetrao 2004-08-14, 21:05, w całości zmieniany 1 raz  

Hubert 

otop

Wysłany: 2004-07-21, 21:39   

No dobra, tym razem chcę dostać bdb ;-)
1. Biegus zmienny Calidris alpina, cech? rozpoznawcz? jest czarno plamklowany brzuch, rdzawy wierz ciała, czarny dziób i nogi, można na zdjęciu zauważyć czarn? pręgę na wierzchu kupra, która też jest cech? charakterystyczn?, chociaż dużo lepiej widoczn? w locie.
2. Nie jednolicie ciemny brzuch wskazuje na podgatunek C.a. schiznii, podgatunek C.a. alpina ma jednolicie czarny brzuch.
3.albo samica ad, albo juv. czarna pręga między okiem i dziobem wskazuje na juv., lecz całkowicie poryty plamkami brzuch wskazuje na samice ad...., postawie jednak na juv.
4.lato

Rey 

Wysłany: 2004-07-21, 22:06   

Dobra jedziemy:
1. Od razy z sylwetki widać że to jaki biegus. Najważniejsz? cecha charakterystyczn? jest czarne plamkowanie na brzuchu. Plamkowany brzuch ma biegus morski, ale nie jest one u niego ani czarne ani tak wyraĽne jak u ptaka widocznego na zdjęciu. Właciwe jest to tylko dla Biegusa zmiennego Calidris alpina
2. No i tutaj pojawia się problem gdyż jak słusznie zauważył w temacie tego postu pan profesor :wink: okrelenie podgatunku jest "troche" trudne :? Uważam jednak że jest to podgatunek Calidris alpina schinzii, a to dlatego że u niego plama na brzuchu jest bardziej rozmyta i nie tak jednolicie czarna jak u C.a. alpina. Poza tym dziób także wydaje się za krótki jak na C.a.alpina.
3. No Tetrao to już cios poniżej pasa :? Nie wygl?da mi to na juv. Gdyż nie widzę "br?zowo obrzeżonych piór na płaszczu" jak to ładnie uj?ł Jonsson :wink:
Dlatego też postawie mimo wszystko na osobnika dorosłego ad.
4. Czarna plama na brzuchu pojawia się wył?cznie w okresie godowym więc pozostaje mi tylko lato, ale chyba jego już póĽniejsza pora.
Podsumowuj?c:
Biegus zmienny Calidris alpina schinzii ad. lato

Kejbii 
Kejbii

Wysłany: 2004-07-21, 23:23   Opis rzeczonej fotki "Nieco trudniejsze, ale.."

Sorry za poniższ? spontanicznoć tekstu i brak korekty literówek, ale siedzę tu na modemie niestety, LAN padło..:(

1.Siewusia - Długie nogi i dziób a mały doć ptak. ?rodowisko "mokre"
A.Biegus - Nogi i dziób krótsze niż zazwyczaj u brodzców. ?rodowisko nadbrzeżne, prawdopodobnie morska plaża
B.Biegus zmienny calidris alpina Dunlin - Bardzo ewidentne czarne plamkowanie na brzuchu
Dziób sie zgadza - redniej długoci jak na biegusa i tylko minimalnie do dołu zagięty
"Pstra" szata też się zgadza
2.ssp. - Nie wiem, jak to okrelić u juv, a ten na fotce to wg mnie juv., ale zgadnę sobie, że to nominatywny alpina
3.Szata młodociana - uwaga ogólna - nazwa nomen omen - pewnie biegus zmienny zmiennym jest co do szaty ! dotyczy to zwłaszcza różnicie wygl?daj?cych osobników juv. ...
A."Typowy juv.ma ciemno plamkowane boki" - cyt.J. - to widać tu
B.Trudno na zadanej fotce wypatrzyć, czy - jak wg opisu w J. - "piora na plaszczu s? typowo rdzawożółto lub br?zowo obrzeżone" - ale nie można też wykluczyć, że tak jest :?
C.Iloć i rozkład rdzawej barwy na głowie i szyi pasuj? do rysunku juv.w J.
4.1cy
5.Półrocze letnie, powiedzmy bliżej VIII niż X - juv.na fotce jeszcze się nie przepierzył do swojej szarej pierwszej szaty zimowej (choć ja mam słabe oko do pierzenia, malo sie na cechach tego wyznaję jeszcze :( )
6.Płeć nie do okrelenia
7.Uwagi - chętnym sie dowiedziec, czy możliwe/jak odrożniać C.alpina juv.versus.ad w okresie VIII-X.
Uff.. :wink:

[ Dodano: 2004-07-21, 23:27 ]
[hide]A to ci rozstrzał podgatunkowy i wiekowy ptaszka w odpowiedziach .. ciekawie sie zrobilo !
Nauka jest metodą badania świata, a nie raz na zawsze ustaloną wizją świata, więc nie ma gwarancji, że uprawomocni oświeceniowe ideały ludzkiej racjonalności - John Gray, London School of Economics

TatRa 

Wysłany: 2004-07-22, 22:43   

Muszę co napisać :shock:

co do gatunku to wydaje mi się że to biegus zmienny Calidris alpina. Dlaczego? Bo przegl?daj?c obraz w Jonsonie tylko on ma cimne plamki na bokach, a kształt dzioba i kolor nóg utwierdzaj? mnie w tym przekonaniu.
Skoro w oznaczeniu taki ważny jest podgatunek to powiem że wygl?da to na C.a.alpina i co by juz dopełnić "identyfikacji" to powiem że wygl?da mi to na juv. Dlaczego bo podobnie wygl?da jeszcze C.a. schinzii samiec w szacie godowej gdyby nie fakt że ten ostatni mniej kontrastowy.
Co do port roku to za chny nie podejme się oznaczenia.

Batman 

Wysłany: 2004-07-23, 15:54   

Poddaję się, a chcę się nauczy rozróżniać też te ptaszki

kessy 
Sokola Pani :>

Wysłany: 2004-07-25, 14:45   

1 Biegus zmienny (Calidris alpina)

Uzasadnienie: Mała, doć zwarta sylwetka, krótkie nóżki i dziób wskazuj? na przedstawiciela rodzaju Calidris. Gdyby nie te czarne plamki na brzuchu, ta analiza musiała by być o wiele dłuższa, ale plamki s? obecne, więc alpinka ;)

2 Calidris alpina schinzii

Uzasadnienie: I tu już s? schody... :/ Próbowałam się wdawać w rozważania, ale niestety brakuje mi bardzo literatury i bazy zdjęciowej, więc muszę przyj?ć najbardziej oczywisty, chociaż niekoniecznie poprawny typ :( Długoci dzioba nie będę oceniać, gdyż nie widziałam nigdy tego gatunku nawet raz, a taka cecha wymaga opatrzenia. Plamkowanie na brzuchu jest doć rzadkie w porównaniu do praktycznie jednolitej ciemnej plamy podgatunku nominatywnego, ale to jeszcze o niczym nie wiadczy. Widać, że upierzenie jest wieże, bo grzywki s? szerokie a kontrasty wyraĽne - nie mogę więc mieć żadnej pewnoci, że nie jest po prostu wczenie i ptak nie zd?żył się do końca wypierzyć! Po raz kolejny wychodzi ważnoć chociaż podstawowej znajomoci pierzenia ptaków :cry: Bardzo liczę, że psorowie podadz? nam jakie Ľródło, z którego moglibymy się dokształcić... Dodatkowe zamieszanie wprowadzaj? barkówki, które nie s? ni to rude, ni to szare - słowem, s? potargane. Jak widać, im glębiej wejć w analizę, tym więcej w?tpliwoci się pojawia... i st?d decyzja o takim a nie innym oznaczeniu - często właciwe s? najprostsze rozwi?zania. Zreszt? nic więcej nie wymóżdżę :(

3 ad - ptak dorosły

Uzasadnienie: Kontrastowe ubarwienie głowy z biał? brwi? i janiejszym karkiem, gardłem i bokami szyi wskazuje moim zdaniem na adultusa... Ale wydaje mi się też, iż ptak jest w trakcie pierzenia :/ Więc 100% pewnoci znowu nie mam...

4 lato

Uzasadnienie: Patrz?c po rysunkach w Jonssonie. Powtórzę jeszce raz to co pisałam powyżej i w poprzednich zadanich - potrzebujemy Ľródła informacji o okresach w jakich poszczególne siewki występuj? w poszczególnych szatach :/ Póki co, niech pozostanie znowu typ najbardziej oczywisty...

Podsumowuj?c:

Biegus zmienny (Calidris alpina schinzii) ad; szata godowa, lato

[i] Winer [i]

Alcedo 
Piotr Guzik

Wysłany: 2004-07-25, 16:02   

1 biegus zmienny (Calidris alpina)
2 schinzii :D
3 hm ... szczerze nie wiem jak dokładnie okrelic.. powiem że klasycznie : 3 lata
4 pod koniec wiosny

ad 1 - na siewki mi to nie wygl?da ... (za długi dziób) .. no to zostajemy przy bekasowatych ... a dokładniej na biegusach ... lece szybko: piaskowiec odpada - za długi dziób jest na fotce wyzej , kamusznik tez , biegus rdzawy -ma całkiem prosty dziób podczas kiedy ptaszek na fotce ma zakrzywiony , biegus krzywodzioby -1 nie te kolory 2 .. za długi znowu dziób .. eh raz za krótki raz za długi co to ma być :P ,biegus zmienny - no to tak .. i dziób jest w sam raz :) ... i kolorki tez pasuj? :P :) .. .jedziemy dalej , płaskodzioby - odpada - nie ten kolor nóg , morski to samo , biegus mały i malutki tez odpadaj? - za malutkie s? ptaszki :)
ad 2 - schinzii - "którszy dziób , bardziej stłumione ubarwienie (niz u "alpina") zredukowana plama na brzuchu " :] no :]
ad 3 - no ... szata godowa czyli ma ze 3 lata... a dalej to nie wiem ... mam nadzieje ze dowiem sie od Was :]
ad 4 - "populacje arktyczne przelatuj? przez nasz region w maju " - populacje arktyczne ? - moze chodzi o "schinzii" - jak tak to ten ptaszek został zaobserwowany cos w maju :) czyli koniec wiosny :) [/hide]

[ Dodano: 2004-07-25, 16:05 ]
[hide]buahah oczywiscie zapomnialem napisac ze jak ma cos 3 lata i jest w szacie godowej to jest to ad

Anem 

Wysłany: 2004-07-26, 11:34   

1. Biegus zmienny (Calidris alpina) - charakterystyczna sylwetka biegusa. Czarny, delikatnie zakrzywiony dziób i czarne nogi. Ciemne plamy na brzuchu, których nie ma chyba żaden inny biegus.

2. C. a. schinzii - wiadczy o tym zredukowana plama na brzuchu i mało kontrastowe nieco rozmyte i stłumione upierzenie.

3. Adultus - wydaje mi się, że u osobnika juvenalnego głowa byłaby bardziej rdzawa, a kreskowanie piersi obfitsze. Nie ma kreskowania na bokach ciała co również wskazuje na osobnika dorosłego (ta cecha może być myl?ca, gdyż u podgatunku schinzii, może ona nie występować).

4. Lato - wskazuje na to obecnoć rdzawego koloru. Pewien jednak nie jestem.

Reasumuj?c:

Biegus zmienny (Calidris alpina schinzii); ad.; lato

Dominik 

Wysłany: 2004-07-26, 13:29   

biegus zmienny Calidris alpina
podgatunek:schinzii
szata godowa
pora roku: V-VII

Sylwetka wskazuje na biegusa. Czrane nogi i dosyc długi, czarny, na koncu lekko zakrzywiony dziób, zawerza krag podejrzanych. Rdzawobr?zowy płaszcz. Rdzawe, czarno kreskowane ciemie, zredukowana plama brzuszna, biała brew oraz kreskowana pier sprawia,ze mamy do czynienia z biegusem zmiennym, podgatunkiem schinzii.

edit:mopek
Dominik! pamiętaj o ukrywaniu odpowiedzi!

pawelput 

Wysłany: 2004-08-08, 17:27   

Nie będę się zbytnio rozpisywał, ponieważ nie jestem pewien odpowiedzi.
Wydaje mi się, że jest to biegus zmienny (Calidris alpina) w szacie przed lub po godowej, co wnioskuję na podstawie resztek czarnej plamy na brzuchu. Jeli bym miał obstawiać podgatunek to bym obstawił C. a. alpina bo wygl?da na bardziej krępego i ma masywniejszy dziób.

Wereszcz 

Wysłany: 2004-08-12, 20:53   

1.Biegus zmienny- Calidris alpina( chyba najłatwiej go odróżnić ponieważ ma jako jedyn tak? czrn? charakterystyczn? plamę na brzuchu.No oczywicie nie wspomniałem o tym że długoć dzioba i ubarwienie- ogólnie rdzawo czrny grzbiet i taka sama czapeczka oraz brewka na oku, a nad i pod brewk? rozjanienie w stosunku do brewki i czapeczki, także ewidentnie wskazuj? na tego biegusa.Aha i jeszcze białe obwódki piór także na niego by wskazywały)
2.schinzii(na co wskazuje zredukowana czarna plama na brzuchu, która u podgatunku alpina jest wyrażna)
3.ad(to chyba można poznać po tym że ma czrn? plamę na brzuchu ale nie jestem pewien :D )
4.nie wiem- brak literatury(przykro mi)

Mam nadzieje, że tym razem udzieliłem wyczerpuj?cej odpowiedzi :D

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2004-08-14, 20:47   

1. gatunek - BIEGUS ZMIENNY Calidris alpina
Biegusy to charakterystyczne siewkowce o zwartej budowei ciala,krotkoszyjne o krotkim, poziomym tulowiu, krotkich nogach i dziobie, czesto zakrzywionym ku dolowi dziobie. Taki jest tez nasz ptak na zdjeciu. Biegusy maja tez piora plaszcza o ubarwieniu w formie lusek - ciemny jednolity srodek z jasniejsza owodka.
Co do przynalzenosci gatunkowej wystarczy spojrzec na brzuch ptaka - tak charakterystyczna cecha jak ciemne plamkowanie (o roznym nasyceniu) brzucha to cecha typowa dla Calidris alpina i wystepuje w wiekszosci szat. Innymi cechami charakterystycznymi sa m. in ksztalt i dlugosc dzioba (eliminuje biegusy małe, malutkie, piaskowce, rdzawe, krzywodziobe), kolor nog (mały, plaskodzioby, rdzawy, morski) oraz cetkowanie szyi i piersi.

2.podgatunek - Calidris alpina schinzii
Przede wszystkim swiadczy o tym długoć dzioba! Biegusy zmienne podgatunku nominatywnego moga w szacie spoczynkowej wygladac jak biegusy krzywodziobe. Ten dziob na zdjeciu nie jest az tak dlugi co sugeruje podgatunek schinzii.
Intensywnosc czarnej plamy na brzuchu rowniez wskazywalaby na ten podgatunek , zakladajac ze jest to osobnik ad. (o czym nizej) W wypadku jednak osobników juv. rysunek ten jest zmiennie nasycony.

3. Wiek juv - I zima
Tu byla duza rozbieznosc odpowiedzi, ktora wynika niestety z roznic w opisach i ilustracjach w roznych ksiazkach. Faktycznie wg. Jonssona mozna tego ptaka okreslic jako ad., jednakze Collins oraz autor strony z ktorej pochodzi zdjecie okreslaja tak wygladajacego ptaka jako juv.
Przede wszystkim czarna plama na boku brzucha - u juv nigdy nie zlewa sie w jedno majac postac roznie nasyconych drobnych czarnych plamek.U Jonssona ten rysunek jest inny - bardzo zlewa sie z gestym paskwaniem na szyi. Faktycznie widuje sie takie osobniki w naturze i sa to tzw. typowe juv.
Druga cecha jest płaszcz: u typowego juv. brzegi pior powinny byc rudawe, tu widac ze sa po prostu jasniejsze. Typowe dla juv. jest jednakze bardzo ciemne wypełnienie piora srednich pokryw. U adultow piora te sa zwykle jasne a piora malych pkryw sa rdzaw i kontrastuja z jasnymi srednimi. U juv. brak tego kontrasty co wyraznie widac na zdjeciu. Bardzo jasny rysunek na szyi i piersi (utrata polaczenia z plama brzuszna!) swiadczy o pierzeniu sie do szaty spocz.
dziwne jest ze pierzenie nie zaczelo sie od pokryw i plamy brzusznej, bo tak zwykle bywa.
Osobnika tego okreslam wiec jako nietyowego juv - I zima (w koncu ten biegus zmiennym jest :wink: )

4. pora roku

zdjecie zostalo wykonane 8 wrzenia 1987 roku w Japonii

Zanim zaczne Was oceniac jestem Wam winny wyjasnien. Kiedy wybralem dla Was to wlasnie zdjecie nie wiedzialem ze wybieram nietypowego ptaka i przyznaje ze dysponujac tylko Jonssonem sam oznaczylbym go jako ad. Zanim wstawilem to zdjecie konsultowalem je z Collinsem gdzie ptak juv. jest bardzo podobny. Przy ocenianiu wiec nie wezme pod uwage czy udzieliliscie prawidlowej odpowiedzi, ale w jaki sposob do niej dochodziliscie. Przy ograniczonym zrodle wiedzy takie bledy sa normalne zwlaszcza przy tak nietypowych osobnikach. To juz ostatni taki kosmita, przynajmniej teraz na I roku studiow.

Musicie mi wybaczyc :cry:

a wiec:
Hubert - bardzo ladnie, bogatszy opis niz poprzednio :twisted:
Rey - wszystko w porzadku, graficznie przyjemne
Kejbii - wiekszosc dobrze, oprocz podgatunku. Popracuj nad czytelnoscia wypowiedzi
Tatra - jak na poczatek calkiem niezle :mrgreen:
Kessy - bardzo ladnie, :res: za graficzne opracowanie odpowiedzi!
Alcedo - troche trzeba sie naszukac, ale wiekszosc cech wporzo :wink:
Anem - dobra odpowiedz, choc opis nieco ubogi
Dominik - Troche wiecej cech by sie przydalo, zwlaszcza ze wszystkie je znasz :twisted:
pawelput - OK :razz:
Wereszcz - wiecej cech niz ostatnio , idzie ku dobremu

Wszystkim dzieki za uczestnictwo! Jestem zadowolony zwlaszcza ze opisy staja sie coraz bogatsze i to chodzi :res:

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi