PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Biegus arkyczny ad. god.
Autor Wiadomość
Dominik 

Wysłany: 2004-07-26, 13:52   Biegus arkyczny ad. god.

Gatunek bardzo rzadki spotykany na przelotach w Polsce!

P.S Odpowiedzi standardowe, gatunek, wiek itd.

PecSand602AH1a.jpg
Plik ściągnięto 6432 raz(y) 44,18 KB

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2004-07-26, 14:49   

Ales zdjecie znalazl Dominik :wink: najwazniejsza cecha schowana :evil:

wiec tak:
1) gatunek : Biegus arktyczny (Calidris melanotos)

To trudny gatunek do rozpoznania z daleka zwlaszcza ze sylwetke ma z daleka bardziej brodzcowata niz biegusowata! Na powyzszym zdjeciu szczegolnie mozliwa jest pomylka z łęczakiem. Jednakze, u łęczaka nie występuje tak żółta nasada dzioba oraz tak intensywnie zółte nogi, barkówki i pokrywy maja zwykle wzór pasiasty, lub plamkowany na zewnetrznych krawedziach piora - u biegusow wnetrze skrzydla jest ciemniejsze z jasniejsza obwodka. Podobne ubarwienie płaszcza jak wystepuje tez u bataliona, w wiekszosci szat ma on zwykle jendak jednolicie ciemny dziob (z wyjatkiem samca spocz i god ,ktorego mozna wykluczyc).Poza tym u batalionów brak jest tak wyraĽnej jasnej brwi a zwlaszcza ciemnego polaczenia dzioba z okiem.

2. Wiek - adult
Mowi mi o tym raczej ciemne ubarwienie płaszcza , a przede wszsytkim brak wyraĽnych białych pasków na grzbiecie w kształcie V.

3. Szata spocz.
Płaszcz jest doć ciemny - wnetrze pokryw jest niemal czarne, i nie na wszystkich piorach wystepuje obwodka... Nie jestem jednak przekonany co do tej cechy, bo rozne zdjecia mowia inaczek, ksiazki jeszcze inaczej. Inna cecha jest tez wyrażna żółta
nasada dzioba , która w innych szatach badz nie wystepuje badz jest tylko sladowa

4. Pora roku
hmmm moze sierpien, albo wczesna jesien? wnosze to po elemantach brazu na obwodkach duzych pokryw. tak wygladaja ptaki wlasnie w tym okresie. W zimie ptak jest raczej szarawy, bez odcieni br?zowych

5. Płeć
Mozna sie pokusic o oznaczenie plci, jezeli jest widoczne ubarwienie piersi. a Tak to kicha :/ :wink:
Ostatnio zmieniony przez Tetrao 2004-09-27, 21:31, w całości zmieniany 1 raz  

Dominik 

Wysłany: 2004-07-26, 15:23   

Brawo Tetrao!

Mam jeszcze kilka fajnych fotek. Tak zwanych zagwozdek :mrgreen:
Ale moze nie wszystko na raz. Kolej na profesóra :mrgreen:

Batman 

Wysłany: 2004-07-28, 16:47   

Skoro rzadki, to może biegus smukłonogi Calidris subminuta. Dlaczego typuję na ten gatunek:
1. Nogi: kolor jasny
2. Ogólne ubarwienie skrzydeł: sprawiaj? wrażenie ciemniejszych niż np. u b. malutkiego
3. Dziób: kształt i kolor mi pasuj? na ten włanie gat., male, 2cy

Kejbii 
Kejbii

Wysłany: 2004-08-14, 17:23   

1.Biegus arktyczny Calidris melanotos Pectoral sandpiper - i tak ta fotka podpisana :P ale: stosunkowo długa szyja i mała głowa jak na biegusa, oliwkowe nogi i nasada dzioba (tu słabo widocza), szyja i piers mocno kreskowane, ostro odgraniczone od białego brzucha (tu to słabo widoczne bo ptak bokiem).
2.ssp. - ?
3.szata spoczynkowa - bo brunatnoszary wierzch z ciemnymi "rodkami" piór i nie widac tych białych "V" na grzbiecie ani br?zowych brzegów piór (szata godowa)
4.min.2cy - czyli ad.
5.pora roku - zródła ksi?żkowe mi tu nie wnosz? nic, wejdę na stronki www i dopiszę - teraz powiem, że miesi?ce powiedzmy lipiec-pazdziernik..
6.płeć - s?dz?c po obfitoci plamkowania na szyi i piersi to chyba samiec
Nauka jest metodą badania świata, a nie raz na zawsze ustaloną wizją świata, więc nie ma gwarancji, że uprawomocni oświeceniowe ideały ludzkiej racjonalności - John Gray, London School of Economics

Kamikazi 

Wysłany: 2004-08-14, 19:57   

1. Biegus arktyczny Calidris melanotos
Smukła sylwetka, oliwkowy kolor nóg, lekko zagięty ku dołowi dziób i wzór na płaszczu przemawiaj? za tym, że na zdjęciu jest biegus arktyczny.

2. Osobnik dorosły.
Patki młodociane maj? wyrazistrzy wzór na płaszczu.

3. Kategoria Z na Licie Awifauny Krajowej.

pawelput 

Wysłany: 2004-08-16, 22:17   

Passssss

Wereszcz 

Wysłany: 2004-08-20, 13:35   

No ładnie Dominik, nie spodziewałem się czegos AŻ takiego :shock:
Ale spróbuje oznaczyć tylko gatunek, jeli mi się uda to i tak będe zadowolony:
Biegus płaskodzioby- Limicola falcinellus(wzi?łem pod uwagę długoć dzioba oraz to że u nasady ma on br?zowy kolor.Także ciemnożółty kolor nóg.Więcej sie nie rozpisuje bo jak nie zgadne to będzie lipa :P [/hide]

[ Dodano: 2004-08-20, 13:39 ]
[hide]To zdjęcie to się bardziej do zagadek nadaje.Ja nie wiem Tetrao gdzie Ty na tym zdjęciu widzisz żółt? nasadę dzioba.Też brałem pod uwagę bioegusa arktycznego ale nie odpowiedziałem w ten sposób włanie przez ten DZIÓB.Dla mnie on ma wyrażnie pomarańczowo br?zow? nasadę!!Do licha z tymi siewkami!!!!

Rey 

Wysłany: 2004-08-21, 22:44   

Przypomniałem sobie o tej zagadce. Z sylwetki wynika od razu że ptak należy do biegusów. Długa szyja oraz nasada dzioba i nogi koloru oliwkowego wskazuj? na przynależnoć do gatunku: Biegus arktyczny Calidris melanotos.
Co do wieku to nie mam niestety fachowej literatury, więc bez przekonania obstawie osobnika młodocianego juv..

Dominik 

Wysłany: 2004-08-22, 20:24   

Rzeczywiscie troche chyba przesadziłem. Tetrao obiecuje 8) , ze wiecej takich trudnych zdjec nie zarzuce. Mała podpowiedz, gatunek północnoamerykański i wschodniosyberyjski. W czwartek podam prawidłow? odpowiedz i zakonczymy ten temat. Tak wiec macie jeszcze 4 dni!.

Alcedo 
Piotr Guzik

Wysłany: 2004-08-25, 11:37   

wkoncu znalazłęm chyba tego gagadka :twisted: (odrazu przepraszam za wygl?d mojej odpowiedzi... ale nie mam weny zeby dzis byc artyst? wiec odpowiem szarymi literkami)

1 biegus arktyczny - nie miałem pojęcia który to biegus.. dopiero podpowiedz
Dominik napisał/a:
gatunek północnoamerykański i wschodniosyberyjski
nakręciła mnie na tego ptaka
2 podgatunek - nie wiem
3 ad - tu tez sie nie mam co rozpisywac - szczerze - nie wiem nic ale tak mi sie wydaje
4 2cy - strzeliłem
5 pora roku ... lato
6 płec - nie mam pojecia

Uwagi... moja odpowiedz jest do duuuuuuszy

[ Dodano: 25-08-2004, 11:38 ]
no i jeszcze zapomnialem łacinki .... (Calidris melanotos)

Hubert 

otop

Wysłany: 2004-08-29, 21:26   

Cytat:
Rzeczywiscie troche chyba przesadziłem. Tetrao obiecuje , ze wiecej takich trudnych zdjec nie zarzuce. Mała podpowiedz, gatunek północnoamerykański i wschodniosyberyjski.

Mnie linczuj? za piskliwego...
Biegus ostrosterny Calidris cuminata
Wskazuje na to pochodzenie oraz kolor nóg i dzioba, czerwonawy wierzch głowy oraz rodowisko, szata god.

Dominik 

Wysłany: 2004-09-01, 11:48   

Z duzym opuznieniem postanawiam zamknac ten temat. Prawidlowa odpowiedz to

gatunek: biegus arktyczny Calidris melanotos

juv. na wierzchu ma długie jasne paski w ksztalcie litery V, przypomina to rysynek u bekasow, poza ad. ma ciemny (szarobrunaty, prawie czarny) kolory plaszcza

szata: godowa
wierzch ciemny z brazowymi brzegami pior i widocznymi na zdjeciu waskimi paskami w ksztalcie V na plaszczu

plec: nie do okreslenie, nie widac rysunku na piersi. U samca piers gesto i grubo plamkowana

pora roku: wiosna, wczesne lato

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi