PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Śmieszka ad. spocz.
Autor Wiadomość
Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2004-07-16, 21:33   Śmieszka ad. spocz.

W tym wypadku wymagam okreslenia:

1 gatunku (nazwa polska i lacinska)
2 wieku
3 okreslic ew. szate ptaka
4 mozna pokusic sie o przedzial czasowy, w ktorym wykonano zdjecie.

Prosilbym o dokladne opisywanie kazdej cechy, z rownoczesnym eliminowaniem innych gatunkow. Jednym slowem chce byc stuprocentowo pewny ze jest to wlasnie... :mrgreen:

powodzenia! :-D :res:

22.jpg
Plik ściągnięto 6148 raz(y) 48,38 KB

Ostatnio zmieniony przez Tetrao 2006-03-15, 13:25, w całości zmieniany 2 razy  

Hubert 

otop

Wysłany: 2004-07-16, 21:57   

1. ?mieszka Larus ridibundus, szczerze to nie wiem do czego to może być podobne, ale sprubujmy... czarnogłowa nie, ponieważ czarna plamka nie dochodzi do oka.
2. na pewno nie pierwsza zima :-P , w 1 zimowej szacie plamka uszna jest dużo większa i sięga do oka. TEn ptak to ad.
3. spocz.
4. no nie wiem IX~II

Dominik 

Wysłany: 2004-07-16, 21:58   

mieszka Larus ridibundus
ptak dorosły 2 rok
szata spoczynkowa

Cechy rozpoznawcze:
- biały klin na lotkach I rzędu
- wyrazna plamka uszna
- czerwone nogi i dziob
- dziob waski, nie masywny

Ad. mieszke mozna pomylic jedynie z mew? mał?. Ten drugi gatunek jest mniejszy, ma krotsze i zaokraglone skrzydła, od sopdu szaroczarne z białym tylnim brzegiem.

Kejbii 
Kejbii

Wysłany: 2004-07-16, 22:06   

Huh, mewologia.. :|

1.?mieszka (Larus ridibundus) - białe kliny na lotkach Irz. co niby cecha diagnostyczna. Poza tym: dziób cienki, dziób i nogi zasadniczo czerwone, oko ciemne.

2.ad. - bo nie ma br?zów charakterystycznych dla juv. i ma duże partie bieli charakterystyczne dla ad. Brak ciemnego paska końcowego jak u juv. Dziób czerwony (może z czarniawym zakończeniem) - juv. ma ciemny.

3.Szata spoczynkowa - brak ciemnobr?zowego kaptura a jest ciemna plama w okolicy pokryw usznych.

4.Fotka strzelona w półroczu zimowym.

5.Uwagi -Co do eliminacji innych gatunków to za cienki jestem, nie mam w glowie całej galerii podobnych mew a czytanie J.by co znalezć w temacie nie wydaje mi się efektywne. :? Tu liczyłbym włanie na informacje od Dziekana w podsumowaniu tematu :lol:

[ Dodano: 2004-07-16, 22:12 ]
No fakt, Dominik słusznie zauważył mozliwoć pomylenia mieszki z mew? mał?. Cóż - opatrzon jest ! :wink:

[ Dodano: 2004-07-16, 22:14 ]
Ad 2. Brak ciemnego paska końcowego NA OGONIE oczywizda :mrgreen:
Nauka jest metodą badania świata, a nie raz na zawsze ustaloną wizją świata, więc nie ma gwarancji, że uprawomocni oświeceniowe ideały ludzkiej racjonalności - John Gray, London School of Economics

Rey 

Wysłany: 2004-07-17, 15:22   

Więc tak:
1. Od razu widać że ptak na zdjęciu nie przypomina tzw. "dużych mew" – inne proporcje i ogólnie sylwetka. Odpadaj? nam więc wszystkie duże mewy. Biała plama widoczna na głowie sugeruje że ptak ten posiada w okresie godowym czarny kaptur na głowie. Zostaj? nam więc do rozpoznania trzy gatunki: mewa mała, czarnogłowa i mieszka. Jednak od razu można skrelić mewę mał?, gdyż u niej skrzydła od spodu s? szaroczarne a nie białoszare jak u ptaka widocznego na zdjęciu. Zostały więc nam mieszka i czarnogłowa. U mieszki końce skrzydeł s? czarne, natomiast u mewy czarnogłowej s? one białe. Na zdjęciu mamy końce skrzydeł czarne, a więc odpowiedzi? jest Mewa mieszka Larus ridibundus.
2. Brak fachowej literatury :( Ale wydaje się że ptak na zdjęciu jest co najmniej 2cy, jeli nie 3cy.
3. Brak br?zowych elementów oraz brak czarnego paska na ogonie pozwalaj? stwierdzić mi że jest to osobnik ad. Natomiast biała głowa i ciemne plamy na jej bokach wskazuj? na upierzenie spoczynkowe.
4. Upierzenie spoczynkowe więc zapewne zima.

Takie pytanko na koniec: czy skoro w siewkologii Pan profesor daje mewy to czy będ? tutaj również zadawane rybitwy :d ?:?

Anem 

Wysłany: 2004-07-18, 22:24   

1. ?mieszka (Larus ridibundus)

Uzasadnienie: Na pocz?tku moj? uwagę zwrócił kolor dzioba i kolor nóg. Zarówno jedna jak i druga częć ciała tej mewy ma kolor czerwony. Otworzyłem zatem Jonssona i zacz?łem przegl?dać, które gatunki maja takie poł?czenie. Mewa cienkodzioba, Mewa mała, Mewa czarnogłowa i ?mieszka. Przyj?łem też od razu, że z powodów opisanych w punkcie poniższym osobnik ten jest osobnikiem dorosłym. To pomogło w ostatecznym oznaczeniu gatunku.

Wykluczyłem Mewę mał?, która zarówno w szacie godowej jak i spoczynkowej ma czarne spodnie powierzchnie skrzydeł.

Wykluczyłem Mewę cienkodziob?, która ma białe "okienka" na ciemnych lotkach pierwszego rzędu.

Wykluczyłem Mewę czarnogłow?, u której czerń na skrzydłach jest dużo mniej rozległa, a niekiedy skrzydła s? czysto białe.

2. Adultus

Uzasadnienie: Na poparcie tego twierdzenia można wskazać czystoć występuj?cych kolorów. Mewy juvenalne i immaturalne s? brunatne, a ostateczne - czyste kolory osiagaj? stopniowo. Nie mniej jednak, brunatne odcienie zanikaj? dopiero u ptaków dorosłych.

3. Spoczynkowa

Uzasadnienie: WyraĽna ciemna plamka uszna na białej głowie.

4. ?

Ostatecznie:
?mieszka (Larus ridibundus); ad.; spocz.

Alcedo 
Piotr Guzik

Wysłany: 2004-07-19, 13:07   

no to jedziemy :) ...
1 myle ze to jest ?mieszka (Larus ridibundus) hm.... postanowilem tak powiedziec poniewaz.... nie ma czerwonej plamy na dziobie jak srebrzysta ..siodłata..czy żółtonoga .... hm... nie jest to czarnogłowa bo ma ciemne konce skrzydeł .... hm ... ma za jasne skrzydła jak na mewe mał? .... hm... no i pospolita ma zielone nogi a nie czerwonawe hm... trójpalczasta to tez nie jest bo nie ma czarnych nóg :]
2 wiek... wg mnie jest to dorosły ptak ... jest w pełni wybarwiony :) ( i ma stopy i dziób koloru takiego jak powinien miec dorosły osobnik (czerwonawy) (bo mlode do 3 roku maj? szarobr?zowe stopy i dzioby)
3 szata spoczynkowa... (mieszka w godowej ma br?zowa głowe:) )
4 przedział czasowy ? ugh :] ... skoro nie lato (bo szata spoczynkowa) ... hm... przedział czasowy ... jesien - zima - bardzo wczesna wiosna

krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2004-07-19, 23:08   

1 gatunek
- mewa mieszka (Larus ridibundus)
2 wiek
- ptak dorosły
3 szata ptaka
- spoczynkowa

a oto czym sie kierowałem przy moim typowaniu:
- Szymon na pewno chciał zacz?ć od czego łatwego i pospolitego,
- ptak ma biały ogon bez czarnego zakończenia,
- jest to ptak dorosły w szacie spoczynkowej (wyraĽna plamka uszna charakterystyczna dla mieszki, u mewy czarnogłowej plamka zlewa sie za okiem tworzac maskę)
- chyba najważniejsze cecha to czarne końcówki skrzydeł (u czarnogłowej końcówki s?
jednolicie białe)
Eta wsjo
:roll:
Tetrao... o co chodzi z tymi (cytat z Jonssona) "...we wszystkich szatach łatwo rozpoznwalna po białych klinach na lotkach I rzędu, widocznych po obu stronach skrzydeł..."
(aaaa, mewa mała odpadła w "przedbiegach" pomimo, że podobna to ma ciemny spód skrzydeł)
:cry: Winer'owi & Pawelele... Q pamięci :(

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2004-07-19, 23:21   

Ukryta Wiadomość:
Jeśli jesteś *zarejestrowanym użytkownikiem* musisz odpowiedzieć w tym temacie żeby zobaczyć tą wiadomość
--- If you are a *registered user* : you need to post in this topic to see the message ---

TatRa 

Wysłany: 2004-07-22, 23:05   

No dobra teraz mewa :?
Bez owijania w bawełnę i budowania napięcia w wyszukiwaniu cech diagnostycznych (lub pseudo diagnostycznych) powiem że jest to:
mieszka Larus ridibundus w szacie spoczynkowej ad.
bo ma czerwony dziób i nogi to wyklucza mewy z żółtymi kolorami w tym miejscu,
bo ma wydłużone białe plamy na lotkach pierwszorzędowych,
bo ma plame uszn? (zamiast kaptura w odróżnieniu od szaty godowej),
bo nie ma ani grama br?zu co wyklucza młodzież,
co do pory roku to na pewno nie jest to lato ani wiosna więc pewnie jesień albo zima ale tego to za cholerę nie wydedukuję

kessy 
Sokola Pani :>

Wysłany: 2004-07-25, 00:57   

1 ?mieszka (Larus ridibundus)

Uzasadnienie: Pierwszy raz w roli ucznia... Ale spróbujemy ;) Ogólnie sylwetka, a także delikatny dziób i nogi wskazuj? nam, iż jest to jaka niewielka mewa. Pozostaj? nam więc mieszka, mewa mała, mewa obrożna i mewa różowa. Czerwonawa barwa dzioba i nóg oraz jasna pokryw podskrzydłowych i biały brzuch eliminuj? nam 3 ostatnie typy, a osobniki juv tychże - czystobiały ogon. Skrajnie zewnętrzna pierwszorzędówka prawie biała.

2 ad - ptak dorosły

Uzasadnienie: Co zostało wspomniane powyżej - ogon jest całkowicie rozbielony, w czasie gdy we wszystkich szatach do ostatecznej ad występuje w jakim stopniu czarny pasek końcowy.

3 szata spoczynkowa

Uzasadnienie:Przemawia za tym brak czekoladowego kaptura, którego miejsce zastępuje ciemna plamka uszna, dziób z widocznym ciemniejszym zakończeniem.

4 zima

Uzasadnienie:Zasadniczo podawany jest przedział od sierpnia do marca, ale już w styczniu/lutym zdarzało mi się widywać mieszki z ciemniejszymi głowami więc ciężko powiedzieć ;) Zima jest okreleniem szerokim i z uwzględnieniem powyższego przedziału czasowego i uwagi, pozostanę przy tym nim.

Podsumowuj?c:

?mieszka (Larus ridibundus) ad; szata spoczynkowa, zima

[i] Winer [i]

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2004-07-26, 15:03   

Nie odpowiedział jeszcze Batman, pawelput i Wereszcz

Pawelput skapitulowal juz, bo powiedzial mi na gg, jezeli dwaj pozostali panowie chca sie zastanowic, poczekamy jeszcze. :mrgreen:

Wereszcz 

Wysłany: 2004-07-26, 20:54   

Dzięki, że poczekałe Tetrao na spóżnialskich.No to zapodaje:
1.gat-Mewa mieszka-Larus ridibundus(charakterystyczny czerwony dziób i nogi, nie jestem pewien czy nie jest to mewa czarnogłowa, ale w Jonssonie w tej szaci bardziej pasuje mi mieszka o czym będzie dalej.....)
2.wiek-ad(ponieważ juv miałby na głowie więcej br?zowego koloru- tu jest tylko czarna brew za okiem)
3.szata-zima?(wszystki sterówki s? białe i bardzo pasuje tu zdjęcie z Jonssona:) )
4.przedział czasowy-nie mam pojęcia(ale jak wyżej zaznaczyłem szatę na zima to niech będzie zima)

Alcedo 
Piotr Guzik

Wysłany: 2004-07-26, 21:01   

no to jeszcze Batman :)

Batman 

Wysłany: 2004-07-28, 14:35   

Ukryta Wiadomość:
Jeśli jesteś *zarejestrowanym użytkownikiem* musisz odpowiedzieć w tym temacie żeby zobaczyć tą wiadomość
--- If you are a *registered user* : you need to post in this topic to see the message ---
Zapisałem się do akademii, głównie ze względu na siewkowate, bo w pierwszej kolejnoci chcę podci?gn?ć wiedzę włanie z siewek, biegusów itp. A z mew jestem noga, ale chcę to zmienić (może mi sie uda tak jak z drapolami :wink: ).
A w ogóle to dziękuję za przyjęcie do wydziału :lol:

[ Dodano: 2004-07-28, 14:56 ]
Przepraszam, że tak dłłłłłłłuuuuuggggoooooooooo się nie odzywałem, ale miałem pracę, która kolidowała mi ze wszystkimi innymi zajęciami, st?d moja nieobecnoć (zaskakuj?ca również mnie) :|

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi