PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zdjęcie 2 - myszołów, juv
Autor Wiadomość
Anem 

Wysłany: 2004-07-19, 09:37   Zdjęcie 2 - myszołów, juv

Jako, że pani profesor pojechała i zostawiła Nas bez zajęcia drapologicznego, pozwolę sobie zadać kolejne zdjęcie do opracowania. Mam nadzieję, że nie będzie protestów przeciw temu, że to ja a nie Kessy proszę Was o oznaczenie następnego ptaszka...

Zdjęcie w linku, bo nie chciałem ruszać go z serwera na którym jest umieszczone (wiecie, prawa autorskie). Ciekawskich od razu uprzedzam, że na stronie znajduje się tylko oznaczenie gatunkowe tego osobnika (które i tym razem nie powinno powodować problemów) i nic ponad to.

Przypuszczam, że częć z Was może to zdjęcie znać, ale mimo tego proszę o trochę wysiłku włożonego w jego opisywanie.

Oryginalny adres do zdjęcia wraz z danymi o autorze, ale także gatunku znajduje się tutaj:

Adres zdjęcia

na: www.fotografia-przyrodnicza.art.pl

jednoczenie jednak proszę o niezagl?danie tam dopóki nie napiszecie odpowiedzi. Drapologia to nie zagadki, nie ma punktów, a oznaczanie zdjęcia ma na celu pogłębianie naszej wiedzy. Dlatego też mylę, że podgl?daczy nie będzie. ;)
Ostatnio zmieniony przez Anem 2004-08-12, 21:10, w całości zmieniany 3 razy  

Hubert 

otop

Wysłany: 2004-07-19, 10:36   

Jeli się nie myle to jest to jastrz?b/krogulec, czyli co czego nie lubie. Wydaje mi się, że jest to jastrz?b Accipiter gentilis juv., ponieważ ma na skrzydle takei jasne "plamkowanie".

[ Dodano: 19 Lip 2004 10:37 am ]
Kompletne dno :] , ostatnio mam jak? zł? passę w akademii.

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2004-07-19, 15:01   

1. bez w?tpienia jest to myszołów Buteo buteo
Dlaczego myszołów. Okr?gły kształt głowy, krótki dziób z żółt? nasad?, jednolity brunatny kolor wierzchu, krótki ogon wyklucza obydwie kanie a jego kolor i pasiastosc wyklucza inne buteosy.
2. podgatunek... hmmm... jako ze zdjecie jest polskie (mam je w swojej kolekcji) a nie jest to z pewnoscia B.b. vulpinus postawie na podgatunek nominatywny B.b.buteo.
3 wiek ... na pewno jest to ptak niedojrzały o czym wiadcz? : jasna tęczówka i brak grubego paska końcowego na ogonie wskazuje jednoznacznie na juv.
4. Pora roku...jasne koncowki lotek II rz. oraz duzych pokryw, moga wskazywac na swieze przepierzenie ptaka wiec moze to zdjecie z jesieni? powiedzmy wrzesień.
5. Płci nie da sie raczej okrelic.

Rey 

Wysłany: 2004-07-19, 20:21   

Anem ciężkie zadanie nam dałe :/ Z tej perspektywy nie jest widocznych większoć cech diagnostycznych :? A tak przechodz?c do rzeczy to:
1. Od razu widać z sylwetki że nie jest to żaden sokół, jatrzębiowaty, orzeł czy sęp a który z myszołowów, lub bardzo do nich podobny trzmielojad. Nie jest to kurhannik, gdyż gatunek ten ma jasn? głowę. Nie jest to też moim zdaniem trzmielojad, który powinien mieć szyje dłuższ? i węższ?. Podgatunek wschodni myszołowa a więc Buteo buteo vulpinus powinien mieć chyba bardziej widoczny rdzawy odcień. Zostaj? nam więc myszołów zwyczajny i włochaty i szczerze mówi?c zmiennoć w upierzeniu tych dwóch gatunków powoduje że nie mam pewnoci ale moim zdaniem ptakiem widocznym na zdjęciu jest:
[b] Myszołów zwyczajny Buteo buteo
2. Brak pozycji literaturowej pozwalaj?cej prawidłowo okrelić podgatunek. Z koniecznoci więc zostaje przy Buteo buteo
3. Nie mam kompletnego pojęcia ale wygl?da mi na ad.
4. Co najmniej 2cy.
5. :?:
6. Da się j? tutaj w ogólne okrelić :?:
7. Jeli znowu będ? dawane gatunki z myszaków to prosiłbym raczej o zdjęcia gdzie spód ciała widoczny :]

Anem 

Wysłany: 2004-07-19, 21:10   

Mam nadzieję, że oprócz oznaczania trochę podyskutujemy, a więc:

Cytat:
Jeli znowu będ? dawane gatunki z myszaków to prosiłbym raczej o zdjęcia gdzie spód ciała widoczny

Tylko w czym pomógłby ci tutaj spód Rey'u?
Ostatnio zmieniony przez Anem 2004-08-01, 12:56, w całości zmieniany 1 raz  

Rey 

Wysłany: 2004-07-19, 21:54   

Anem napisał/a:
Mam nadzieję, że oprócz oznaczania trochę podyskutujemy, a więc:

Cytat:
Jeli znowu będ? dawane gatunki z myszaków to prosiłbym raczej o zdjęcia gdzie spód ciała widoczny

Tylko w czym pomógłby ci tutaj spód Rey'u?

No jak się widzi takiego myszaka "na żywo" to głownie spodu, dlatego przydało by się aby umieć rozróżniać te gatunki w terenie. Można by przy okazji zobaczyć czy umie się zastosować Twoje i Kessy uwagi zawarte w temacie ABC... dotycz?ce włanie myszaków i trzmielojada.

Batman 

Wysłany: 2004-07-20, 18:32   

Jak dla mnie to wygl?da na myszaka Buteo buteo, ale pewny jestem tak na 80%. Wiecej nic nie wymylę.

TatRa 

Wysłany: 2004-07-20, 21:49   

1. gatunek
Na pierwszy rzuut oka wygl?da mi to na którego z Accipiterów. W grę wchodzi jastrz?b i krogulec. ?wiadczy o tym kolor tęczówki oka, brew oraz grube pr?żkowanie sterówek bardzo krutkich jak na mój gust co może wykluczyć krogulca. Patrz?c na proporcje wielkoci oka do głowy (tak jak kiedy pani profesor wykładała) oko wydaje się być relatywnie małe, dlatego mój typ to jastrz?b Accipiter gentilis

2. podgatunek
nie mam pojęcia - nie będę się wym?drzał
dorosłego ptaka z podgatunku nominatywnego (tak chyba się to nazywa) wyklucza zbyt mała szare upierzenie, może to wiadczyć ewentualnie o o szacie juv który jest zdecydowanie bardziej br?zowy Tak więc postawie na młodego jastrzębia podgatunku nominatywnego

3. szata
jak wspomniałem wyżej pasuje mi szata młodociana juv., nic bliżej nie umiem powiedzieć

4. rok życia
mogę tylko strzelać - 1

5. pora roku
:? lato może jesień (wytarta sterówka) :P

6. płeć
samiec - krótki ogon

7. uwagi
ładna fotka :-D
Do pełniejszej identyfikacji przydałoby się zobaczyć jegomocia od przodu :|

[ Dodano: 20 Lip 2004 09:52 pm ]
No to ładnie nawymylałem :oops: zmylił mie ten myszak - długa i ciężka edukacja przede mn?....

Winer 
moderator

Wysłany: 2004-07-20, 22:39   

1 gatunek
-od razu widac, ze to myszołów Buteo buteo; krótki dziób, zwarta pękata budowa ciała, żółte nogi - krótkie, krótki ogon, pr?żkowany, typowe ubarwienie poprostu całokształt :wink:
2 podgatunek
-na tych rzeczach to się nie znam :|
3 szata (juv.; imm.; subad.; ad.)
-mylę, że jest to osobnik dorosły, czyli zdaje się ad.
4 rok życia (1cy; 2cy; 3cy itd.)
:shock:
5 pora roku
:?
6 płeć
-podobno można j? rozpoznać tylko porównuj?c siedz?ce obok siebie ptaki (samica większa) albo wiadomo zagl?dn?ć pod ogon :mrgreen: jeli Anem wiesz jaka to płeć to :res: jakbym miał intuicję to napisałbym, że jest to samiec :P
7 uwagi
- bardzo ładny osobnik :!: Podobno myszołowy żyj? nawet do 30 lat :!: spooko nie?
- można go pomylić z trzmielojadem ale trzmiel ma dłuższy ogon, czarny dziób i baaardzo żólte oko, myszołów ma pomarańczowe,
- można go wzi?ć też za wlochatego ale włoch ma na ogonie mniej pr?żków (najwyżej 3) i szeroki ciemny pas,
- można go pomylic rowniez z kurhannikiem ale kur jest większy, ma inny ogon, ciemne oko itd., inna bajka znaczy sie :wink:

Anem 

Wysłany: 2004-07-21, 17:26   

Widok tego osobnika od spodu na pewno ułatwiłby rozpoznanie gatunku i szaty ptaka (choć i w tej pozycji cecha ta jest widoczna).

Nie s?dziłem jednak, że problemy zaczn? się już na fazie oznaczenia gatunku. Zdjęcie pokazuje cechy pozwalaj?ce rozróżnić wszystkie elementy (niemal), których opisanie jest wymagane w akademii i to s? to cechy, o których była już mowa na forum...

Przy zakończeniu zadania oczywicie opiszę je dokładnie.
Ostatnio zmieniony przez Anem 2004-08-01, 12:44, w całości zmieniany 1 raz  

Alcedo 
Piotr Guzik

Wysłany: 2004-07-21, 18:13   

1 myszołów zwyczajny (bueto bueto) ... no ... y .. z takiej fotki to jest CHYBA bardzo trudno Ľle oznaczyc myszaka ... więc nie będe sie rozpisywał
2 bueto :P ?
3 juv ... bo ma
- jasn? tęczowkę (ad - ciemnobrazow?)
- ogon jest pr?żkowany, ale kolor jest rozmyty, szarawy, a pasek przedkońcowy niewiele szerszy niż reszta pr?żków
4 y nie wiem :) ... 2cy ? :]
5 na fotce widze zielone elementy ... obstawiam między "wiosn? a latem" :)
6 uhg.. podziekuje ... skoro nawet nasza Sokoła Pani Kessy nie chciala oznaczac nam czy to samiec czy samica to ja podziekuje.. dymorfizm płciowy jest tak minimalny ze ja wymiekam :)
7 odpowiadam coraz lepiej (chyba:D) w siewkach mi dobrze poszło :wink: :]

[ Dodano: 2004-07-21, 18:16 ]
a jednak było trudne bo conajmniej 2 ludzi sie pomyliło ... mam nadzieje ze zostanie mi wybaczony brak uzasadnienia przy pkcie "1"

[ Dodano: 2004-07-21, 18:18 ]
i cos podpowiem :P ... większoć z tego co napisałem ... wyczytałem w ABC rozpoznawania drapoli.... i chciałbym złożyć dzięki dla KESSY i ANEM'a :res: jestescie wielcy

Wereszcz 

Wysłany: 2004-07-21, 20:42   

No ładnie pierwsze koło mnie ominęło i teraz jeszcze większy stres na moich barkach :D Jak żle odpowiem to będzie nie miło :mrgreen: no ale jedziem:
1.Myszołów- Buteo buteo( charakterystyczny wygl?d i brak wyrażnych jak dla mnie cech wskazuj?cych, że może być to inny Polski drapol,)
2.może np. vulpinus(wskazywałby na to ogólnie rdzawy kolor i także rdzawy ogon)
3.juv?-brak literatury(ale wydaje sie całkiem ładnie wybarwiony :mrgreen: )
4.brak literatury
5.lato?-brak literatury
6.brak literatury
7no comments :mrgreen:

kessy 
Sokola Pani :>

Wysłany: 2004-07-25, 00:19   

To ja też pozwolę sobie odpowiedzieć :] Tak pokrótce, nie chcę zabierać profesorowi zabawy na koniec :mrgreen:
Zapożyczam od profesora Anema formę graficzn?...

1 Myszołów (Buteo buteo)

Uzasadnienie: Najtrudniej jest opisać rzeczy oczywiste :/ Nie wiem z jakim innym gatunkiem można by ewentualnie pomylić... Wszystkie potencjalne typy eliminuje kombinacja br?zowego koloru tęczówki, formuły skrzydeł do ogona, wzoru na ogonie, ogólnej kolorystyki grzbietu i głowy, etc...
Jak już pisałam, nie chcę odbierać Anemowi całej roboty (:twisted:) więc ograniczę się do wskazania cech które wykluczaj? inne gatunki.

2 Buteo buteo buteo

Uzasadnienie:Trochę trywialnie, ale to jest młody ptak w wieżym upierzeniu, a vulpinus nie lęgnie się w Polsce... ;)

3 Juv - ptak młodociany

Uzasadnienie: Przemawiaj? za tym:
- jasnobr?zowa tęczówka oka, na tle której wyraĽnie widoczna jest czarna Ľrenica
- równomiernie w?skie pr?żkowanie ogona i jego rdzawy odcień, często obecny u juv osobników

4 1cy

Uzasadnienie: Upierzenie u młodocianych ptaków jest bardziej podatne na zniszczenia, a u tego osobnika widzimy je w dobrym stanie. Ponadto pierzenie nie jest rozpoczęte, więc nie jest to żadna ciepła (widoczna w tle zieleń) pora roku 2cy.

5 Lato lub jesień

Uzasadnienie: Kolorystyka tła za tym przemawia ;) Nie odważę się dokładniej oceniać, moja wiedza jest zbyt teoretyczna :/

6 płci nie da się okrelić

Podsumowuj?c:

Myszołów (Buteo buteo buteo) juv.; 1cy lato/jesień

Dziękuję :]

[ Dodano: 25 Lip 2004 12:20 am ]
Hmm... Oj, niektórzy dostan? "uwagę" za leserstwo w opisach... :twisted:

[i] Winer [i]

Kejbii 
Kejbii

Wysłany: 2004-07-25, 16:13   

1.Gatunek - Myszołów zwyczajny Buteo buteo - poznaję go po "nieorlim" dziobie (nie za dużym) i pr?żkowanym drobno ogonie.
2 - 6.nie wiem (zapomniałem, jak to tam z tym kolorem tęczówki, ale strzelę - jasna na fotce więc to chyba juv. ?)

7.uwagi - no z Jonssona nic wiecej nie wycisn?łem ! (jak juz pisałem - inne zródła uważam za nieobligatoryjne dla amatora; pare razy próbowałem z nich skorzystać a i tak drapolskich zagade nie zgadywałem - więc "nicowanie" pięciu ksi?żek nie bawi mnie. a opisów myszaka w ABC nie przejrzałem teraz przez..lenistwo, wakacje s?..sorrrki)

edit:mopek
brak [hide]
Nauka jest metodą badania świata, a nie raz na zawsze ustaloną wizją świata, więc nie ma gwarancji, że uprawomocni oświeceniowe ideały ludzkiej racjonalności - John Gray, London School of Economics

Anem 

Wysłany: 2004-07-26, 14:48   

Czekamy jeszcze na:
    Krotoma
    Cezaryka
    Michała J. R.
    Szybszego

Zapraszam kolegów...

Cytat:
Hmm... Oj, niektórzy dostan? "uwagę" za leserstwo w opisach...

Trzeba będzie dzienniczki założyć. ;) Będziemy tam uwagi ... i pochwały wpisywali :twisted:

Dalsza dyskusja o dzienniczkach, pochwałach i naganach, laniu linijk? po łapach i o czesnym przeniesiona do tematu "Wolne dyskusje..." ;)

kolega Szybszy podejrzał odpowiedzi, a więc czekamy jeszcze na trzy osoby.

[ Dodano: 2004-07-27, 14:44 ]
Próba

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi