PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Prośba o identyfikację
Autor Wiadomość
tuvok 

Wysłany: 2020-07-06, 18:55   Prośba o identyfikację

Witam wszystkich. Niedawno znalazłem na strychu martwą osę i postanowiłem zrobić dzieciakom mini lekcję biologii. Posiadam tani mikroskop na USB z powiększeniem 50x - 1000x (przy czym w te 1000x to nie bardzo wierzę...).
Podczas oglądania osy ze zdziwieniem odkryłem, że zagnieździł się w niej jakiś mikroskopijny robal, którego kompletnie nie było widać gołym okiem. Czy którykolwiek z szanownych forumowiczów jest w stanie zidentyfikować co to za żyjątko i co właściwie robi na tej osie? Podejrzewam, że żywi się jej martwym ciałem ale nie nie mam pewności bo osa leżała na strychu co najmniej kilka tygodni. Poniżej wklejam link do filmu, który udało mi się nagrać.
Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki pozwalające zaspokoić moją ciekawość! :)
P.S. Nie mniej ważne pytanie to skąd ten robal wziął się na osie, żył na niej zanim się ususzyła na strychu czy może dopadł ją już po tym jak padła?

Link do filmu: https://youtu.be/vA43HHg93a4

pozdrawiam,
Paweł

Aneta 
moderator

Wysłany: 2020-07-06, 20:43   

Larwa mrzyka (Anthrenus).

tuvok 

Wysłany: 2020-07-07, 08:35   

Aneta napisał/a:
Larwa mrzyka (Anthrenus).

Wielkie dzięki, rzeczywiście wygląda to na larwę mrzyka.
Masz może jakiś pomysł skąd wzięło się to na zamkniętym strychu? Czy to możliwe że przywlekły to ze sobą owady (osy, muchy itp.) które jakimiś szczelinami dostają się na strych?

Aneta 
moderator

Wysłany: 2020-07-07, 10:03   

Mrzyki same potrafią dostać się szczelinami na strych ;) Mają przecież skrzydła jako imagines i normalnie latają, na dodatek są mniejsze od os i much, więc łatwiej im się wcisnąć w drobniejsze nieszczelności. Ale tak w ogóle to najpewniej masz na strychu wieloletnią populację mrzyków, z której istnienia nawet nie zdajesz sobie sprawy :cool:

tuvok 

Wysłany: 2020-07-07, 17:40   

Teraz to mnie trochę nastraszyłaś. :shock: Co znaczy "wieloletnia populacja"? Poza muchami i osami nie ma tam nic czym mrzyki mogłyby się żywić. Powinienem rozważyć rozłożenie jakichś trutek czy coś podobnego? Z pięciu albo sześciu oglądanych pod mikroskopem os, larwę znalazłem tylko w tym jednym przypadku. W dodatku nigdzie nie widziałem dorosłych osobników mrzyka a sądząc po zdjęciach są one dość charakterystyczne i nie da się ich pomylić z muchami czy biedronkami

Aneta 
moderator

Wysłany: 2020-07-07, 19:41   

Mucha czy osa to dla mrzyków cała uczta, normalnie wystarczają im różne białkowe resztki typu włosy, pióra itp. Tyle że nie wiem czemu się wystraszyłeś - mrzyki mogą być groźne dla zbiorów zoologicznych (a tych raczej nie posiadasz, jak się domyślam), nie dla ludzi. No i niekoniecznie zobaczysz dorosłego chrząszcza, bo one zwykle bytują w różnych zakamarkach i szczelinach.

tuvok 

Wysłany: 2020-07-07, 23:23   

Owszem, zbiorów zoologicznych nie posiadam ale sama perspektywa posiadania na strychu gniazda jakichkolwiek insektów powoduje u mnie lekki niepokój. Może najbardziej dlatego że tego typu populacje żyją własnym życiem i nie mam kontroli nad ich rozrostem zwyczajnie.
Przyzwyczaiłem a nawet "zaprzyjaźniłem" się z pająkami w domu ale już na przykład mrówek w domu nie toleruję mimo całej mojej sympatii do nich w lasach czy na łąkach.
Tak czy inaczej jeszcze raz dzięki za szybką pomoc w identyfikacji! :)

Aneta 
moderator

Wysłany: 2020-07-08, 10:04   

W kwestii formalnej - mrzyki nie robią gniazd. Gniazda robią owady socjalne - mrówki, pszczoły, osy.

A pewną kontrolę nad populacją mrzyków (oraz ich krewnych, prowadzących taki sam tryb życia szubaków) można mieć - w domu trzeba dokładniej sprzątać, w tym za i pod meblami, nie zostawiać na długi czas nieużywanych i niezabezpieczonych futer, pościeli z pierza, wyrobów z wełny itd.; tak samo nie należy zapominać o takich rzeczach na strychu (bo na martwych, sporadycznie pojawiających się owadach mrzyki zbyt nadmiernie się nie rozmnożą).

tuvok 

Wysłany: 2020-07-09, 16:48   

A na czym właściwie (poza martwymi owadami) mogą mrzyki żerować? Wełniane ubrania czy dywany to rozumiem. Ale gdzieś czytałem że niszczą księgozbiory w muzeach - to znaczy że żerują na skórzanych okładkach czy generalnie na papierze? Jeśli mam na strychu książki bez skórzanych opraw to powinienem je usunąć czy mogę zostawić? Co ze skórzanymi torbami, i ubraniami z bawełny - są dla mrzyków atrakcyjne?
Czytałem też, że potrafią żerować na jedzeniu więc czy np. z trutki na myszy (zrobionej na bazie płatków owsianych) też mogą zrobić dla siebie użytek?

Aneta 
moderator

Wysłany: 2020-07-09, 21:17   

Mrzyki i generalnie większość skórnikowatych żerują na białkowych resztkach (wyjątkiem są Trogoderma sp., które potrafią żerować też na produktach roślinnych). W naturze dojadają ostatki z padliny - włosy, pióra, zeschniętą skórę, zjadają - jak sam zaobserwowałeś - inne martwe bezkręgowce, ich wylinki, resztki z pajęczych sieci. Dlatego z wymienionych przez Ciebie rzeczy zainteresują je wyroby skórzane. Celuloza i płatki nie są dla nich pociągające - co nie znaczy, że nie znajdą się i na nie amatorzy, na przykład żywiak chlebowiec (Stegobium paniceum) ;)

Odpowiedz do tematu