PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Biokovo
Autor Wiadomość
maciek 

Wysłany: 2009-07-03, 19:01   Biokovo

Hej. czy ktoś miał okazję wędrować po górach Biokovo w Chorwacji? Poszukuję jakiś informacji na temat warunków turystycznych, trasy mapy, szlaki, co warto zobaczyc itp.

lato 

Wysłany: 2009-07-18, 20:38   Re: Biokovo

maciek napisał/a:
Hej. czy ktoś miał okazję wędrować po górach Biokovo w Chorwacji? Poszukuję jakiś informacji na temat warunków turystycznych, trasy mapy, szlaki, co warto zobaczyc itp.

Maćku za wiele nie powiem, ale kilka luźnych uwag mogę podać po starej znajomości :mrgreen:

1. Nie zastanawiaj się tylko ruszaj w góry, bo ile można leżeć na plaży. WARTO WARTO i nie mówię o wjeżdżaniu samochodem. :>
2. Nasza trasa Makarska-Makar-Strbina, wchodziliśmy we wrześniu – ale słońce i tak nas paliło.
3. Trasy są oznakowane z chorwacką fantazją ;) . W moim przypadku (mojej trasy) na szlaku spotkałem dwa razy malunki na kamieniach. W pierwszej chwili nie wiedziałem o co chodzi, po chwili okazało się że to skrzyżowanie szlaków. Choć mapka z informacji turystycznej z Makarskiej zabrana nie była zgodna z rzeczywistością.
4. Szlak mieliśmy głównie składający się z małych osuwających się kamieni, wiec trzeba patrzeć pod nogi. Do trudnych nie należał. Ponoć znacznie trudniejszy jest z drugiej strony (kawałek urwiskiem/półką skalną osuwająca się). :twisted:
5. Czasy podane w przewodnikach są wzięte z kosmosu :!: :!: :!: Owszem nie biliśmy rekordów szybkości, ale mimo wszystko odejmując czas na wszystkie postoje (robienie zdjęć, obserwacje zwierząt itp.) nie wyrobilibyśmy się według tamtych czasów. A tak widzieliśmy cudny zachód słońca w górach. A POZA TYM KTO BY SIĘ CHCIAŁ SPIESZYĆ W TAK CUDOWNYCH MIEJSCACH.
6. Zabierz wodę w każdej ilości, jeśli będziesz miał wolne miejsce w plecaku to kup jeszcze jedną butelkę z wodą – nasz szlak był cały czas w słońcu, w kilku tylko miejscach mieliśmy cień. My mieliśmy chyba 3 litry na głowę, albo i więcej. W drodze powrotnej zabrakło picia.. tzn. na początku piliśmy dużo bo w końcu mieliśmy się wspinać pół dnia a nie cały i dla tego w drodze powrotnej bardzo oszczędzaliśmy każdą krople…
7. Widoki są cudne. Mnóstwo ciekawostek faunistycznych i florystycznych. Zatem jeśli będziesz coś planował to na cały dzień – bo czasu może zabraknąć choćby ze względu na zdjęcia.

I JESZZCZE RAZ GORACO POLECAM WYCIECZKI O TAMTYCH GÓRACH !!!!! WARTO :!:

pozdrawiam serdecznie

PS: no to mnie zmusiłeś abym odgrzebał hasło na forum, gdybyś chciał jakieś konkretne info. To pisz w miarę możliwości i czasu odpowiem.

amuraw1 

Wysłany: 2009-08-20, 10:45   

Witam!
My też wybieramy się w te strony we wrześniu- tyle że do Breli. Nie ukrywam, że jednym z atrakcji ma być właśnie "spacer" po górach. Doradżcie proszę, znając już te szlaki, czy mogę sie tam wybrać z moim 8 letnim synem? Zaznaczam, że wcześniej chodził tylko w Tatrach, ale oprócz Gubałówki i dolin , dolinek wyżej nie był. Da radę?
Pozdrawiam, Ania

lato 

Wysłany: 2009-08-20, 12:53   

amuraw1 napisał/a:
Doradżcie proszę

Witam na forum,

Brela jest na rzut beretem :) Ja właśnie z tego miasta startowałem i też we wrześniu. Do Makarskiej można bez problemu we wrześniu dojechać autobusem jest ich dużo. Jeśli z Breli to przystanek jest na górze przy drodze, możesz też dojść wzdłuż morza do następnej miejscowości Baska Voda (spacer 10 min. i ta opcja jest zdecydowanie lepsza.) – tam przystanek jest przy porcie. Bilet na autobus to parę kun (o ile pamietam) u kierowcy, a do Makarskiej dojedziesz po 30-45 minutach. Ostatni autobus powrotny startuje z dworca na długo po zachodzie słońca więc o powrót nie trzeba się martwić.

Twój synek powinien dać rade o ile ma dużo samo zaparcia :) . Pierwszy kawałek może go znudzić, bo idzie się przez miasto i obrzeża cały czas pod gorę i może mieć wrażenie, że miasto się nigdy nie skończy. Można też oczywiście podjechać za miasto samochodem. Natomiast sama góra…. Hmm nie da się ukryć, że jest cały czas pod górę :!: Zatem pytanie czy Twój syn ma kondycję. W paru miejscach idzie się nad przepaścią, ale szlak jest szeroki, więc o ile twój syn jest ‘grzeczny’ i Ciebie słucha to nie będzie problemu. Zatem już sama musisz zdecydować czy Twój syn się zwyczajnie nie podda, bo szlak jako taki nie jest trudny.

Jedyne co mogę powiedzieć to, że warto choćby spróbować tam wejść. Bo być w okolicy i nie odwiedzić tych terenów to wielka strata :!: .

daj znać po powrocie jak było :>

amuraw1 

Wysłany: 2009-08-21, 17:44   

Wielkie dzięki! Mały tak szybko nie rezygnuje więc na pewno wybierzemy się w góry. Troszkę adrenaliny się przyda. Trzymaj za nas kciuki.
Na pewno napiszę gdy wrócimy. Pozdrowienia

maciek 

Wysłany: 2009-08-23, 11:52   

cześć
Myśmy właśnie wrócili z Breli. Generalnie jest tak jak pisze lato, (dzięki za informacje). Brela jest piękna, w góry można iść od razu z tej miejscowości. Trzeba z głównej trasy (Split - Makarska) uderzyć od razu do góry w kierunku takiej wieży ppoż (widać z drogi - taka ichniejsza OSP) i zaraz za strażą drogą pod górę. Jakieś 5 minut drogi i pojawi się szlak oznakowany.
Generalnie trasa jest dość łatwa, choć na początku sierpnia było niesamowicie gorąco - lepiej wyruszyc więc wczesnym, bardzo wczesny rankiem. I mnóstwo wody, bo strumyków jak w naszych Beskidach czy nawet Tatrach raczej się tam nie spotka.

amuraw1 

Wysłany: 2009-08-24, 15:03   

Spro czytaliśmy, ale Wasze słowa są dla mnie najbardziej wiarygodne więc jeszcze małe dwa pytania. Jak to jest z tymi paszportami w Chorwacji. My osobiście posiadamy i to nawet ważne :) ale jedna z koleżanek wybiera się jedynie z dowodem. Wiem że na pewno nie zobaczy Dubrovnika, ale czy poza tym( albo aż tym!) może natknąć sie na jakieś problemy?
I jeszcze noclegi, bo też uparcie nie chce nic rezerwować. Znajdą coś na miejscu, czy zostanie im noc w aucie lub pod pieknym niebem?

lato 

Wysłany: 2009-08-26, 16:42   

z paszportem sprawa jest dziwna.. tzn. oczywiście paszport trzeba mieć :!: Jeśli lecisz samolotem to musisz go mieć, by Cie wpuścili na pokład.. nie wiem jak jest w autokarach.. podobno jeśli jedzie się swoim samochodem to na granicy nie przywiazuja wagi do paszportów i czasem przepuszczaja bez niego. nie mniej jednak lepiej go mieć :!:
Paszport jest także potrzebny na miejscu przy płaceniu za nocleg (ja sypałem w pokojach u ludzi). Zawsze spisywali moje namiary z paszportu i zawsze o niego pytali. nie wiem czy dowód osobisty przejdzie.. natomiast informacja z internetu, jakoby paszport jest niezbedny do wymiany pieniędzy na miejscu - nie jest prawdziwy.. kilka razy wymieniałem pieniądze i nawet nie chcieli na dokumenty patrzeć.

a z noclegiem.... no cóż powiem tylko tyle, że w ciemono mozna jechać. Będziesz tam we wrześniu, wiec jest po sezonie. Nie wiem jakie masz wymagania.... ale dla przykładu ja sypiałem w kwaterach prywatnych i szukanie noclegu zajmowało średnio od 5 min do 30... a cena - :mrgreen: prawdą jest że we wrześniu można trafić na apartament za 10 E. Natomiast płacąc przez internet można nieźle przepłacić... no chyba że znasz juz miejsce i wiesz co bierzesz... - ja bym radził jechac w ciemno i zatrzymać sie tam gdzie będziesz chciała :!:

lato 

Wysłany: 2009-08-26, 16:52   

amuraw1 napisał/a:
ale jedna z koleżanek wybiera się jedynie z dowodem. Wiem że na pewno nie zobaczy Dubrovnika,

ale zaraz.. czemu nie zobaczy... jeśli dostanie sie do Chorwacji to juz wiekszych problemów nie bedzie mieć... wiekszych problemów. Do Dubrownika spokojnie też może sie dostać. Po prostu może np. dojechac do miejscowości Ploce skąd odpływa prom do Trpanj, a poźniej juz droga prosta do Dubrownika. To jeden z wielu sposobów na ominiecie granicy z Bosnią....

pozdrawiam

maciek 

Wysłany: 2009-09-05, 06:55   

nie wiem czy nie za późno na tę informację ale wczesniej forum nie działało :evil: i nijak nie mogłem nic wysłać.
Otóż do Dubrownika dostaniecie się bez paszportów, na dowód i to jadąc samochodem. Sprawdzilismy. Nie jedźcie tylko autostradą, która mniej więcej od wysokości Makarskiej widnieje tylko na niektórych mapach a jest dopiero budowana.
Paszportów nie potrzebowalismy nigdzie, więc nie są zupełnie potrzebne. Wystarcza spokojnie dowód. celnicy i tak liczą tylko czy sztuki się zgadzają.
Z Breli można pójść prosto w góry - jak znajdziecie ichniejszą Straż Pożarną, to szlak zaczyna się od niej prosto do góry. Choć oznaczenia są dopiero wyżej.
Co do pieniędzy to najlepiej płacić zwykłą kartą bankomatową. Najtaniej i bez prowizji. Większość sklepów, także bramki na autostradzie mają terminale.
Natomiast jakieś kuny i euro warto mieć ze sobą. za noclegi na przykład Chorwaci wolą euro...

Pozdrawiam i życzę miłego wypoczynku.

amuraw1 

Wysłany: 2009-09-08, 09:46   

Maćku, bardzo dziękuję! Walizki czekają już niemal przy drzwiach... Tyle sobie poczytałam o wszystkich tych miejscach, że trafię mam nadzieję z zamkniętymi oczyma no i sprawdzę się zarówno jako kierowca, jak i turysta. Nie mogę się doczekać kiedy podzielę się z Wami wrażeniami!!!

Pozdrawiam Wszystkich i do "usłyszenia" po powrocie.
Ania

Odpowiedz do tematu